Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bazı resimler satılık değildir!
İşçi sınıfının bazı eylemleri satılmış olabilir, ama onun özdurumunu anlatan resimler “satılamaz”, tamamlandığı anda sanatçısından çıkar, eylemi yaratan işçi sınıfına geri döner.

Bazı resimler satılık değildir!

Ressam Neş’e Erdok Evin Sanat Galerisi’nde son sergisini açtı.

Resim, kapitalizmde sadece resim değil! O, kapitalizmdeki herşey gibi, piyasada alınıp satılan bir meta.

Neş’e Erdok’un sergisi öncesinde de koleksiyonerler daha sergi açılmadan resimleri görmek ve satın almak için talepte bulundular. Serginin açılışından bir gün önce koleksiyonerlere özel olarak galerinin kapıları açıldı ve resimler piyasaya sunuldu. Piyasa aktörleri, Neş’e Erdok resimlerini aynı gün kapış kapış satın aldılar. Tüm resimler sergi öncesi gün satılmış oldu. Tümü…

Biri hariç! Radikal’den Kemal Yılmaz’ın haberine göre zengin koleksiyonerler sadece bir resmi satın almadılar. Neş’e Erdok’un Ankara’ya giderek Türk-İş önündeki direnişleri sırasında katılımcılarını gözlemlediği bir eylemin resmi satılmadı. “Tekel İşçisi” adlı resim elde kalan resim oldu.

Haberi veren yazar, “Bakalım artık işçi sınıfı adına tavır alıp DİSK mi devreye girer yoksa Tekel işçileriyle birlikte tazyikli sulara maruz kalan milletvekilleri mi ya da 68 ruhu adına CHP mi bilemem” diyor. Biz ise bazı resimler satılık değildir diyoruz! İşçi sınıfının bazı eylemleri satılmış olabilir, ama onun özdurumunu anlatan resimler “satılamaz”, tamamlandığı anda sanatçısından çıkar, eylemi yaratan işçi sınıfına geri döner, “Tekel İşçisi” resmi de böyledir; bizimdir, Tekel işçilerinindir, işçi sınıfınındır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*