Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Baskılara Rağmen İmbat Maden Direnişi Sürüyor

Baskılara Rağmen İmbat Maden Direnişi Sürüyor

Soma Eynez Tepesi’nde bulunan İmbat Madencilik önünde 39 gündür işlerine geri dönebilmek için direnen maden işçilerinin çadırına29 Ocak Perşembe saat 20.00 ‘da jandarma Kaymakam kararı diyerek müdahale edip çadırı yıktı.
Daha sonrasında ise Volkan Çetin ve Gökhan Ayaydın adlı işçileri gözaltına aldı. Cenkyeri karakoluna daha sonra Soma Devlet Hastanesine götürülerek oradan serbest bırakılan işçiler gece saat 01.00’da tekrar İmbat Madencilik’in önüne gelerek direniş ateşlerinin başında haklı ve onurlu mücadelelerini sürdürüyorlar.
Bu arada işçilerin durduğu alan İmbat Madencilik’e ait olmadığından ELİ (Ege Linyit İşletmeleri) güvenlikleri işçilerin başını bekliyor. İmbat Maden İşçilerine Gece ELİ (Ege Linyit İşletmesi) Özel Güvenlikleri Müdahale Etmeye Çalışt ELİ güvenlik amiri gece saat 03.00’da yanında çok sayıda takviye olarak getirdiği özel güvenlik ile işçilerin yanına gelerek bu alanda durmanın yasak olduğunu söyleyerek İmbat Madenciliğin avukatlığını yaptı.
Özel güvenliğe müdahale emri verdi. İşçiler,”Direne Direne Kazanacağız, İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek” sloganları ile direnerek
alanı terk etmediler. Bu sırada bir özel güvenlik işçilere küfür edince kısa süre arbede yaşandı. Diğer güvenlikçiler ahlak yoksunu arkadaşlarını uzaklaştırdılar. İşçiler güvenlikçilere, ” amirinize uymayın sizlerde işçisiniz, gücümüz yetmiyor jandarma gelsin çıkartsın “
demelerini söylediler. İşçilerin iradesi karşısında özel güvenlik çaresiz kaldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*