Baskılar, gözaltı ve tutuklamalar bizi yıldıramaz!

Adana ve Mersin‘de 16 Haziran günü sabah saatlerinde eş zamanlı olarak Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından yapılan ev baskınları, gözaltı ve tutuklamalar İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi ve Devrimci Proletarya tarafından ortak bir basın açıklaması ile protesto edildi.

Dün İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi binasında dernek üyeleri ve Devrimci Proletarya okurları “Baskılar, Gözaltılar, Tutuklamalar Bizleri Yıldıramaz, Tutuklananlar Serbest Bırakılsın” pankartı altında bir araya gelerek gözaltı ve tutuklamaları protesto ettiler.

Basın açıklaması öncesinde İHD Adana Şube Sekreteri Osman Kara gözaltı ve
tutuklamaların hukuksuz olduğuna değinerek “Son günlerde var olan sistem
uygulayıcısı AKP hükümeti tarafından gençler, sivil toplum kurum temsilcileri,
dergi temsilcileri ve okurları ile İHD üyelerine yönelik baskı ve gözaltılar giderek
ve azgınca devam etmekte, en demokratik hak aramada dahi milyonlarca para cezasına çarptırılmaktadır. Devrimci Proletarya temsilcileri ve okurları gözaltına alınıyor, içlerinde eğitim emekçilerinin de bulunduğu birçok muhalif sesleri susturmak için tutuklamalar hukuksuz ve pervasızca gerçekleştiriliyor. AB karşıtı eylemlere katılmak, hasta tutsaklar dair eylemlere katılmak, başta Tekel direnişi olmak üzere işçi direniş ve eylemliklerine katılmak ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla gözaltılar gerçekleştiriliyor. Bizler bu eylemliliklere katılmaya devam edeceğiz. Tutuklular derhal serbest bırakılsın” dedikten sonra basın açıklamasına geçildi.

Basın açıklamasında şunlar söylendi:

“16 Haziran Çarşamba günü sabah saatlerinde Terörle Mücadele polisleri tarafından gerçekleştirilen ev baskınları sonucunda Adana’da sabah 06.00
sularında Terörle Mücadele polisleri tarafından yapılan ev baskınları sonucunda Devrimci Proletarya muhabiri ve çalışanları Mine Kaynak, Ahmet
Veli Koç ve Merkan Aksoydan, İnsan Hakları Derneği üyelerinden Ecevit Uğur
gözaltına alındı. Mersin’de aynı sabah Adana’daki saldırılarla eşzamanlı olarak Mersin Eğitim Emekçileri Derneği temsilcisi öğretmen Nuray Koç, Üreti-yorum Mersin çalışanlarından Selçuk Arslan, Genç-sen yöneticisi ve Mersin Üniversitesi
ögrencisi Lütfü Uçal ve Genç Sen üyesi Cenk Haşimoğlu Terörle Mücadele ekipleri
tarafından yine evleri basılarak gözaltına alındılar.

Ek gözaltı süresinin ardından mahkemece çeşitli işçi eylemleri ve işçi direnişlerine
katılmak, yasa dışı örgüt üyesi olmak gibi düzmece gerekçelerle tutuklanarak cezaevine gönderildiler. Son dönemde gerçekleştirilen KESK yönetici ve
üyelerine dönük kitlesel gözaltı ve tutuklamalar, Karadeniz’de kitle örgütü
temsilcisi ve çalışanlarına dönük baskı ve tutuklamalar, neoliberal uyuma ayak
direyen kitle örgütü ve sendikalara, direnişteki işçi bölüklerine dönük baskı ve
tecrit etme amaçlı saldırılarla birleşik düşünüldüğünde Adana ve Mersin’de işçi
direniş ve eylemleriyle bütünleşme ve içerden önderlik yönelimine sahip
devrimcilerin, gençliğin ve genç işçilerin dinamik ve eylemli bölüklerinin
kurumsal bir kimliğe de sahip olan bu temsilcilerinin gözaltına alınarak
tutuklanmak istenmesi tesadüf değildir.

Amaç, burjuvazinin neoliberal saldırılarının önünde barikat oluşturan ve oluşturabilecek olan mücadele dinamiklerinin bastırılmasıdır!

Devlet memurları kanunundaki değişiklikle iş güvencesinin tümden kaldırılması olmak üzere gelmekte olan saldırı dalgasını vurguladı ve sınıfın,sendikaların kitle örgütlerinin içindeki devrimci öncü, mücadeleci mevzi ve dinamiklere dönük gözaltı ve tutuklamalar bunun bir göstergesidir. Bizler son dönemde yaşanan gözaltı ve tutuklamaların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Yapılan basın açıklamasının ardından Devrimci Proletarya temsilcisi Mine Kaynak’ın “Ben bir anneyim ve çocuğumla birlikte kalıyorum. Evlerimize uzun namlulu silahlarla geldiler. Bu durumu gören 12 yaşındaki oğlumun psikolojisi son derece bozulmuş durumda. Adana emniyeti ve ona yardım yataklık eden savcı ve hakimler hakkında suç duyurusunda bulunacağım” sözlerinin ardından basın açıklaması sonlandırıldı.

Basın açıklamasına Mücadele Birliği de destek verdi.

TUTUKLANANLAR SERBEST BIRAKILSIN!
BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ!
SINIF HAREKETİ DURDURULAMAZ!
İHD ADANA ŞUBESİ-DEVRİMCİ PROLETARYA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*