Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Baskı, tehdit ve karalamaları yara yara! (videolu-yeni)

Baskı, tehdit ve karalamaları yara yara! (videolu-yeni)

Direnişlerinin 59. gününde olan TEKEL işçileri bugün Maliye Bakanlığı’nın önünde bir basın açıklaması yaptı. İşçiler açıklamanın yapılacağı Maliye Bakanlığı’nın önüne kortej halinde yürümek istedi; ancak polisin izin vermemesi nedeniyle üçerli dörderli gruplar halinde gidildi. Bakanlık önünde açıklamayı yapan Mecit Yamaç işçilerin eyleminin 59. gününde olduğunu vurgularken Maliye Bakanı’nı protesto için geldiklerini çünkü TEKEL işçisinin hak arama özgürlüğünün sindirilemediğini belirtti.
Yamaç; özelleştirmelerle birlikte bir çok işçi kapı dışarı edilirken TEKEL işçisinin de bunlardan bir kesimi olduğunu söylerken TEKEL işçisinin taleplerinin bir an önce kabul edilmesini istedi.

Açıklamada son dönemde devlet cephesinden gelen karalamalara dönük de tepki ifade edildi. Yalan ve karalamalarla bu mücadelenin engellenmeye çalışıldığı, işçilerin izni olmadan banka hesaplarıyla oynanarak yatırılan paraların alındı gibi gösterilmesine sessiz kalmayacaklarını yineledi.
Yamaç sözlerini şu ifadelerle bitirdi: “Ne yapsanız nafile. Yıllardır sadakayla, merhametinizle büyüttüğünüz işsizler ve yoksullar TEKEL işçisinin direnişinde kendi çaresizliğine isyan ediyor. Onun için de gerçek dışı beyanlarınızla, attığınız çamurlar eylemi kirletmiyor; daha da büyütüyor. Halkınızla inatlaşmaktan vazgeçip TEKEL işçisinin hakkını teslim edin; özlük haklarımızı verin.

Mecit Yamaç’ın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı. İşçiler çadırlarının bulunduğu yere toplu halde yürümek isteyince polis küçük gruplar halinde slogan atılmadan yürünmesini istedi. İşçiler ise toplu halde kaldırımdan sloganlar eşlğinde Türk-İş’in önüne kadar geldi. Bu sırada dün Emine Erdoğan ile konuşmaya giden kadın işçiler görüşmeyi anlatan bir açıklama yaptılar. Açıklamada Emine Erdoğan’ı görmek için gittiklerini ancak başbakanın kendisiyle görüştüklerini anlatan işçiler; başbakanın kendileriyle görüştüğü için memnun olduklarını fakat başbakanın kendilerine “Size 4-C den başka bir şey vermeyeceğiz; evlerinize dönün” dediğini anlattılar. “Biz size ay sonuna kadar müsaade ediyoruz; evlerinize
dönmezseniz müdahele edeceğiz ve bir daha da kimsenin böyle bir eylem yapmasına izin vermeyeceğiz.
” tehtidini aktardılar.

Bu açıklama TEKEL işçileri tarafından tepkiyle karşılandı ve sık sık “Ölmek var dönmek yok” sloganıyla kesildi. Açıklamadan sonra sendika tarafından yapılan konuşmada “Kim ne derse desin haklarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz; özlük haklarımız almadan buradan gitmeyeceğiz; bugün 5 konfederasyon bir araya gelerek bir toplantı yapacağız ve eylem takvimi belirleyeceğiz” dedi. Bu arada Hak-İş’in desteğini çektiği açıklandı. Bu durum işçiler tarafından protesto ile karşılandı.

Bu arada, 7 gündür açlık grevinde bulunan Tekel işçileri, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Diş Hekimleri Birliği’nin sağlık durumlarına yönelik uyarıları üzerine açlık grevine son verdiler. Türk Tabipleri Birliği ile Diş Hekimleri Birliği bugün Türk-İş’in önüne gelerek ortak bir basın açıklaması yaptı. İşçilerin iyi -sağlıklı beslenemediğini, giyinemedini, sağlıklı koşullarda barınamadıklarını belirten hekimler; işçilerin sağlıklarının iyi olmadığını vurguladı. Halen açlık grevi 16 işçiyle devam ediyor.

Bu akşam KESK de direnişe destek vermek için saat 18’de Yüksel Caddesi’nde toplanarak çadırların bulunduğu Sakarya Caddesi’ne meşaleli yürüyüş gerçekleştirecek.

Denizli Tekel işçisinin kızı toprağa verildi

Denizli Tekel işçisi olan babası Emin İdil’in Ankara’da direnişte bulunduğu sırada Denizli’de intihar eden 15 yaşındaki Zeliha İdil. Denizli’de toprağa verildi. Zeliha İdil’in cenaze törenine hemen Denizli’ye giden babasının yanı sıra Tekel işçileri ve Türk-İş temsilcisi de katıldı.

Eylemin görüntülerini aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz:
Video 1
Video 2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*