Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Baskı, Şiddet Ahlaksa Biz Ahlaksızız!

Baskı, Şiddet Ahlaksa Biz Ahlaksızız!

Trans seks işçisi Dora Özer’in 9 Temmuz’da Kuşadası’ndaki evinde bıçaklanarak öldürülmesinin ardından, bugün saat 18:00’da Ankara Yüksel Caddesi’nde homofobik cinayetlere karşı İşçi Kadın Meclisi‘nin de destekçi olarak yer aldığı bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada şu sözlere yer verildi:
“Trans seks işçileri olarak her türlü şiddetin mağduru olarak hayatlarımıza devam ediyoruz. Yıllardır dile getirdiğimiz sorunlarımız ve taleplerimiz hükümet ve bir çok başka kesim tarafından görmezden geliniyor. Ön yargı, damgalanma, ayrımcılık, şiddet ve toplumsal dışlanma, hayatımızın rutin gerçekleri halinde.
Seks işçiliği üzerinden tras kadınları her gün hedef alan ve maruz kalınan nefret suçları sonrasında etkin soruşturma yürütmeyen polis, trans seks işçilerinin katillerini ceza indirimiyle ödüllendiren yargı, trans kadınları eğitim ve seks işçiliği dışındaki istihdam alanından dışlayan devlet, trans seks işçisi cinayetlerini görmezden gelen veya magazinsel boyutuyla gündeme taşıyan medya ve “fuhuş” karşıtlığı ve “genel ahlak” argümanlarıyla trans seks işçilerini evlerinden sokağa atan, güvenliksiz çalışma alanlarına iten transfobi ve orospufobi… Bize göre Dora cinayetinin asıl katilleri trans seks işçilerinin hjak taleplerini görmezden gelen ve en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza kast edilmesine ses çıkarmayıp dolaylı yoldn destek olan herkestir.SAMSUNG
Trans ve seks işçisi cinayetleri politiktir. Trans seks işçilerine yönelen şiddet, kadınlara, engellilere, HIV pozitif bireylere, kürtlere, ermenilere, alevilere, romanlara, işçilere, emekçilere, sığınmacı/mültecilere, doğaya, hayvanlara yönelen şiddetin bir başka yüzüdür.
Bizler artık trans seks işçilerine reva görülen bu açık “kırım”ın son bulması için harekete geçilmesini talep ediyoruz. Her gün fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalıp toplumun çeperlerine itilen trans seks işçilerinin haklarının korunmasını istiyoruz.
SAMSUNG
Trans kadınları sadece seks işçiliği alanına iten diğer istihtam alanlarından koparan ayrımcılıkla mücadele için “cinsiyet kimliği” ve “cinsiyet ifadesi” ibarelerini içeren bir ayrımcılıkla mücadele kanunu çıkarılmalı; yetkililer trans kadınlara yönelik her türlü ayrımcılıkla fiili mücadele politikalarını geliştirmelidir.”

İmzacı gruplar arasında; Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Çukurova Eşcinsel İnisiyatifi Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, DTCF Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu, Hebun Diyarbakır LGBTT Derneği, İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kaos GL, Kültürler Arası Araştırmalar Derneği, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu Odtü LGBT Dayanışması, Pembe Hayat LGBT Dayanışma Derneği, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, SPoD, Trans Blog, Queer Adana, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi yer aldı.
SAMSUNG
Eylem sırasında Transfobi cinayetlerinde katledilen Dilek İnce, İrem Okan, Ebru Soykan, Nükhet Kızılkaya, Dora Özer’in isimleri okunarak “ldürülenler Burada, Katilleri Nerede(?)”, “Katil Devlet Hesap Verecek!” sloganları atıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*