Taraflar Suriye’de anlaştı

Fakat Suriye bölgesini iyi bilen kaynaklar, durumun hiç de Türkiye’nin dediği gibi olmadığını söylüyor. İsminin verilmesini istemeyen bir Ortadoğu uzmanı, Suriye’nin Kürt bölgesi için tarafların anlaştığını iddia ediyor. Yani Amerika, Rusya, İran, Türkiye ve PYD Suriye’de anlaştı. Kaynak, bu bilgiyi Rusya, PYD ve Amerikan yetkililerinin de teyit ettiği söylüyor.

Konuşulan antlaşma şöyle: Türkiye’ye yakın, Özgür Suriye ordusu ya da Türkiye destekli gruplar Cerablus bölgesinde kalacak. Cerablus, bir nevi tampon bölge olacak. PYD ya da YPG’ye verilen söz ise şöyle: “Suriye’de kantonlar ya da başka bir deyişle Kuzey Suriye’de bir Kürt koridoru oluşabilir ama Türkiye bunu kendine tehdit olarak gördüğü için, belli bir bölgede Türkiye’nin de gücü olabilir.”

Türkiye de olacak, Kürt kantonları da

Söz konusu kaynağa göre, bu durumda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: “Kuzey Suriye’de Kamışlı’dan Kobani’ye kadar olan Kürt hattı zaten fiili olarak var. Kürtler ise Kobani ile Afrin kantonlarını birleştirme hedeflerini, Cerablus’un üzerinden, yani El-Bab hattından yapacak. Türkiye’nin gücü sadece Cerablus’ta konuşlandırılacak, böylece hem Türkiye’nin aslında gönlü kırılmamış olacak, hem de PYD’nin bir nevi istediği olacak.” Böylece Türkiye Cerablus’ta kalırken, PYD şu anda bulunduğu Menbiç’ten ya da diğer ismiyle Mabuk bölgesinden hareket ederek El-Bab üzerinden Afrin’e ulaşıp Afrin ve Kobani kantonlarını birleştirebilecek.

Türkiye’nin evet dediği

Aynı kaynak, bunun anlamını şöyle yorumluyor: “Böylece Kürtler için bir yarı federal sistem olacak. Bu federal sistem Türkiye’ye bir tehlike oluşturmasın diye Türk askeri sürekli Cerablus’ta olacak, ama buna karşılık Türkiye de PYD ve YPG’nin ilerde El Bab üzerinden Afrin’e ulaşmasına ses çıkartmayacak. Özellikle YPG’den görüştüğüm askeri kanat yetkilileri ve diğer tarafların temsilcilerinin söylediği, Amerikalıların da bunu bu şekilde kabul ettiği. İşin en ilginç yanı, Türkiye ise buna evet demiş. Şu an tüm tarafların üzerinde anlaştığı nokta bu.”

Özgür Suriye Ordusu kılıfı

Öte yandan, Cerablus’ta hiçbir IŞİD militanıyla çatışılmamasını da şöyle açıklıyor kaynak: “Onlar ÖSO değil aslında, bunların hepsi Cephe el Nursa militanları, Özgür Suriye Ordusu sadece bir kılıf. Zaten Cephe el Nursa olduğu için IŞİD de çatışmadan buraları devretti.”