Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Başımızı kaldırdık bir kere!

Başımızı kaldırdık bir kere!

Bizler yaşamları parçalanırken kaderleri ortaklaşan Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde taşerondan çalışan sağlık emekçileriyiz.

2011 Yılının ilk günü adına ibraname denilen taşeron şirketin kendisini aklama belgesi olan, yani bizlerin yıllardır kazanımlarını yok sayan belgeyi imzalamamız istendi. Bizler bu haksızlığa, hukuksuzluğa kanmadığımız, itaat etmediğimiz için işten çıkartılan sağlık emekçileriyiz. 47 gündür Adana halkının ekmeğini bölerek paylaştığı büyüttüğü direnişin; yani bizim, yani sizin direnişinizin işçileriyiz.

Aslında tanıyorsunuz bizi, tanıyoruz birbirimizi; aynı mahallede yaşıyor, aynı sokakları, aynı caddeleri kullanıyoruz… FABRİKALARDA BİZ, TARLALARDA BİZ hep beraber işlemedik mi Çukurova’nın bereketli topraklarını; alnımızın terini katmadık mı sıcağına? Ancak hepsinden önemlisi 47 gündür direniş çadırımızda sobamızın sıcaklığını, aşımızı, umudumuzu paylaşmadık mı? BİZİZ HAYATI ÜRETEN BİZİZ… Aslında biliyorduk taşeronun güvencesizlik olduğunu, her gün yaşıyorduk işten çıkarılma korkusunu, yine mi susacaktık, yine mi boyun eğecektik? Sağlık emekçileri olarak kaderimize boyun eğmemeyi emeğimiz, onurumuz için direnmeyi ve örgütlenmeyi öğrendik ve öğreniyoruz.

BAŞIMIZI KALDIRDIK BİR KERE !
Direnişimizin 47. gününe geldik Adana’nın onurlu halkının, emek örgütlerinin, meslek örgütlerinin, siyasi partilerinin dayanışması ile geldik bu günlere. Dayanışmayı öğrendik… Hep beraber bu günlere getirdiğimiz direnişimizi; işe geri dönene, taşeron çalıştırma yasaklanana, insanca yaşam için insanca yaşanacak bir asgari ücret için ve güvenceli çalışma hakkımız elde edilene kadar süreceğinin farkındayız. Çünkü biz Adana’da 4800, Türkiye genelinde 150.000 taşeron sağlık emekçileriyle aynı sorunları yaşıyoruz.

Direnişimizi bu günlere taşıyan inanç ve kararlılığımızın yanında sizlerin göstermiş olduğu dayanışma da bir o kadar önemlidir. Direnişimiz güzel yarınlara olan özlemimiz ve sizlerin katkıları ile büyüyecektir. Tüm dostlarımız ve yol arkadaşlarımızı 19 Şubat 2011 cumartesi akşamı, gecenin karanlığını, türkülerin, sohbetlerin ve direniş ışığı ile aydınlatmaya; direniş hastanesine, çadırımıza bekliyoruz. SEN DE TABURENİ VE BATTANİYENİ AL GEL…

diyen Numune Hastanesi işçilerinin çağrısıyla cumartesi günü öğle saatleri itibariyle Devrimci Proletarya, BDSP, Mücadele Birliği okurları, SES, DEV SAĞLIK-İŞ, Halkevleri ve ÖDP numune hastanesi bahçesinde kurulan direniş çadırında işçilerle birlikteydiler. Havanın kararmasıyla taşeron işçilerin Balcalı’da vermiş oldukları mücadele deneyimlerini anlatan slayt gösterimi yapıldı. İlerleyen saatlerde direniş çadırının misafirleriyse Ankara Hacettepe’den gelen işçiler ve öğrencilerdi. Yakılan ateşlerin başında sabaha kadar yağan yağmura rağmen işçilerle edilen sohbetler, söylenen türküler, çekilen halaylarla günün ilk ışıkları karşılandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*