Anasayfa » DÜNYA » Basel’de açlık grevine destek eylemi

Basel’de açlık grevine destek eylemi

Türkiye ve Kuzey Kürdistan cezaevlerinde yurtsever tutsakların sürdürdüğü açlık grevine İsviçre’in Basel kentinde geniş katılımlı bir eylemle destek verildi.

İsviçre Kürt Dernekleri Federasyonu Fekar’ın çağrısıyla saat 14.00’da bir araya gelen yaklaşık 500 kişi Basel Parlamentosu önünde toplandı.

Kürdistan ve dünya devrim mücadelesinde ölümsüzleşen devrimciler için yapılan saygı duruşunun ardından, iki gün olarak planlanan oturma eylemine geçildi.

Yapılan açıklamada, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve anadilde eğitimin kabul edilmesi için sürdürülen açlık grevlerinin tehlikeli bir aşamada olduğuna vurgu yapıldı.”Bütün gücümüzle açlık grevi direnişini sahipleneceğiz, hiçbir arkadaşımızın ölümüne izin vermeyeceğiz. Kürt halkının en demokratik hakları dahi Türk devletinin baskısı ve zoruyla engellenmektedir” denildi. Ardından cezaevlerinde yaşanan geçmiş direnişler anlatıldı.

Destek eylemlerinin İsviçre’yle sınırlı olmadığı, tutsakların taleplerinin karşılanması için Avrupa genelinde ülke parlamentolarının önünde destek eylemleri gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Ayrıca Türkiyeli devrimci demokratik kurumlar da eyleme katılarak
desteklerini sundular.

Havanın çok soğuk olması ve işgününe denk gelmesi çok daha geniş katılımlı bir eylemin gerçekleştirilmesini engelledi.

Söylenen marşlar ve türkülerden sonra eylem saat 17.00’da sonlandırıldı.

İki gün olarak planan eylem yarın da devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*