Anasayfa » DÜNYA » Basel’de protesto eylemi

Basel’de protesto eylemi

İsviçre’nin Basel kantonunda geniş katılımlı bir eylemle, Türk devletinin son dönemde Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaş, gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi.

Gerici sermaye iktidarının Kürdistan’da kimyasal silah kullanarak Kazan vadisinde 36 gerillayı katletmesi, KCK ve BDP’li yönetici ve çalışanları gözaltına alıp tutuklaması, faşist parti ve grupların Avrupa ve Türkiye’de Kürtlere yönelik linç girişimleri Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimci kurumlar tarafından protesto edildi.

Margartenpark’ta toplanan kitle pankartlar, dövizler ve bayraklarla kortej oluşturarak şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Oldukça büyük bir katılım sergileyen Kürt kitlesi eylemde katledilen gerillaların resimleri, KCK bayrakları ve Öcalan posterlerini taşıdı.

Yaklaşık iki bin (2000) kişinin katıldığı eylemde Türkiyeli devrimci kurumların yanı sıra Devrimci Proletarya okurları olarak bizler de “Kirli Savaşa Son!” “Yaşasın Bağımsız Sosyalist Kürdistan” dövizlerimizle yerimizi aldık.

Büyük bir öfkenin hakim olduğu eylemde yoğun olarak “ Devlet terörüne son”, “Şehit Namırın”, “Bıji Azadiya Kürdistan,” Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Terörist Türkiye”, “Yaşasın halkların kardeşliği” “Türk ordusu Kürdistan’dan defol” ve “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları atıldı.

Bir saatlik yürüyüşün ardından Theater Platz’da yapılan mitingde Kürdistan Halk Meclisleri adına Cemal Kavak kısa bir konuşma yaptı: “Kürt halkına dayatılan inkar ve imhanın boşa çıkarılacağı, katliamların hesabının sorulacağı ve bunun için Kürt halkının onurlu direnişine her zamankinden daha güçlü bir biçimde devam edeceğini” belirtti. Miting alanında atılan sloganlardan sonra kitle dağıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*