Anasayfa » GENÇLİK » Başbakanın eğitime ilişkin açıklamasının tercümesi

Başbakanın eğitime ilişkin açıklamasının tercümesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Güney Kore’ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Eğitim konusuna dair bugünkü gazetelerde de manşetlere çıkan önemli açıklamalar yapıyor.

Başbakan’a eğitim ile ilgili sorulan ilk soru şu: 12 yıl zorunlu eğitim konusunda ısrarınız neden? 4+4+4 ile ne amaçlıyorsunuz?

Cevap: Öncelikle teknik eğitim Avrupa’da yüzde 65–70. Bizde tam tersi. Bunu düzeltmeliyiz. Sonra aileleri endüstri meslek, ticaret, Anadolu veya imam hatip arasında tercih kullanma noktasında serbest bırakıyoruz. Ama 12 yıl zorunlu eğitime de sevk ediyoruz. Özellikle Güneydoğu’da ergen olan kız çocuklarını aileler okula göndermiyor. Açık lise bunu için. Ev okul sisteminin önü açılacak. Bir de organize sanayi bölgelerinin meslek okulları açmasına fırsat sağlıyoruz. Çocuk hem okuyacak, hem de staj yapacak. Belki para da kazanacak. Endüstride çok ihtiyaç duyduğu “ara elamanı” da sektörün ihtiyaçlarına göre kendisi yetiştirecek.

Tercümesi: Daha önce birçok sermayedarın da ağzından duyduğumuz “meslek lisesi memleket meselesi” konusunun tasarının en can alıcı noktası olduğu gerçeği, başbakanın ağzından açıklanıyor. Başbakan açıkça kapitalizmin ihtiyaçları doğrultusunda yeni işçi kuşaklarının yetiştirilmesinin amaçlandığını belirtiyor. Eğitimi esnekleştiriyoruz, isteyen istediği mesleği seçer yeter ki nitelikli, işi bilen işçiler yetiştirebilelim. Ha, bu arada okul devam ederken de sömürünün önünü açıyoruz. Sermayedarlarımız kendi okullarını kurabilecekler. 13 yaşından itibaren işçi çocukların istedikleri gibi posalarını çıkarabilecekler, bunu yasal statüye kavuşturuyoruz. Daha ne istersin burjuvazi. Al hem yetiştir hem sömür, sonra gene sömür. Üstüne bir de zaten dinine-imanına saygı adı altında işçileri haşa ayaklanmadan uzak tutacağız zaten.

İkinci soru: Özel okullar ders kitapları ve bedava tablet uygulamalarının dışında bırakılmaktan şikâyetçi. Onları da kapsayacak bir uygulama mümkün mü?

Cevap: Değerlendirebiliriz. Ancak özel okullara yeni imkânlar doğacak. 4+4+4 sistemi nedeniyle yeni binalara ihtiyaç olacak. Okul yapma konusunda büyük bir fatura var. Özel okullardan hizmet alam noktasındayız. Danıştay bozmuştu. Yeniden çalışma yürütüyoruz. Bunu da ilk kez açıklıyorum. Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını da ortadan kaldırıyoruz. Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar. Çünkü insanların ellerindeki son imkânları bu alanda kullanmalarını istemiyoruz. Bazı büyük dershanelerle konuştum. Kendileri bizde bu yola girmeyi düşünüyoruz dediler.

Tercümesi: Eğitim alanından para kazanan sermaye sahipleri canlarını sıkmasınlar. Onlara yeni pazar alanları açıyoruz. Sıkıntıya girmek yerine ellerini ovuşturarak beklemeleri daha iyi olur. Biz dershaneleri kapatabiliriz, ama onları daha karlı ve sisteme elverişli özel okullara çevireceğiz. Zaten büyük patronlarla konuşuldu onlar zaten hazır, ha bu arada bazı küçük sermayedarlar zarar görebilir, ama ne yapalım bu da kapitalizmin kuralı. (Bu arada yasa taslağı hazırlanırken kimlerin görüşlerine başvurulduğunu da öğreniveriyoruz.)

Aslında tercümeye gerek var mıydı bilmiyoruz. Yeni yasa tasarının burjuvazi için, burjuvazi adına çıkarıldığı ve dini muhafazakârlıkla beyni küçük yaştan başlayarak eğitilmiş, sömürüyü kabullenmiş kuşaklar yetiştirmenin amaçlandığı net bir biçimde ortada.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*