Anasayfa » GÜNDEM » “Başbakan İstifa!”

“Başbakan İstifa!”

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonun üzerinden bir hafta geçtikten sonra hükümetin bakanları bu sabah patır patır istifa ederek dökülmeye başladılar. Dün gece patronlarının Pakistan dönüşü elele poz veren bakanlardan ikisi ellerine tutuşturulan istifa metinlerini yazılı olarak açıklayarak istifa ederken, NTV canlı yayınına bağlanan Erdoğan Bayraktar yazılı olmayan ancak tüm burjuva medya tarafından fiili olarak işletilen yasayı çiğneyerek, başbakanı ilk kez istifaya çağıran kişi oldu. Şu ana kadar ne Gülenciler, ne de diğer burjuva partiler başbakanı açık biçimde istifaya çağırmaktan bile imtina ederken, Bayraktar’ın çıkışı NTV tarafından sansüre uğradı.

Sadece bakanlıktan değil, milletvekilliğinden de istifa ettiğini duyuran Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar şöyle konuştu:

“Ben müsaadenizle basın açıklaması şeklinde çok kısa ifadelerde bulunmak istiyorum. 17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yok. Ancak Sayın Başbakan’ın istediği Bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabi hakkıdır ve yetkisidir. Fakat rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle “istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız” şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Etmiyorum çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapıldı. Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum.”

“Tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum cümlenizi biraz açıklamak ister misiniz?” sorusu üzerine de,

“Bize bugün iki metin gönderildi. Bir tanesi istifa metni bir tanesi de deklarasyon metni. Yani ben tabii ki partimi rahatlatmak isterim. Ama böyle bir durumda bu işin yanlış olduğunu ifade ediyorum ve hayırlı olsun diyorum.”

Oğulları tutuklanmış olan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in istifa metinleri “17 Aralık operasyonunun hükümete, partiye ve ülkeye karşı kirli bir tezgah olduğu” biçimindeki resmi AKP söylemini içermesine karşın Bayraktar’ın yaptığı çıkış, AKP’de soğuk duş etkisi yarattı.

Sosyal medya NTV’nin sansürüyle çalkalanıyor!
Bayraktar’ın açıklamasını yaptığı sırada NTV’nin panikle konuşmayı kesmesi, ardından bir saat sonra yayınlamak zorunda kalırken, bu kez internet sitesinde bu ifadeleri sansürlemesi Doğuş Holding’in başbakanla ihale bağlantıları nedeniyle Oğuz Haksever’in eline bıraktığı NTV’nin büyük bir panik içerisinde saçmalama ve sansürlemede sınır tanımadığının son örneği oldu.

Bu son örnekle Bayraktar istifa ederek bir yandan “patronu” başbakana şecaat arz etmek zorunda kalmış, hem de cemaatten gelen oğlunun salıverilmesi mesajını arkasına alarak giderayak sirkatin (küfür) söylemiş oldu.

Sonuç itibarıyla burjuva medyada “başbakanın istifa etmesi” gerektiği ilk kez ifade edilmiş oldu. Asıl bu “hayırlı olsun”!

Konuyla ilgili daha önce çıkan yazılarımız:

Artık yeter, defetmeliyiz hepsini!
Ya yeni bir yaşam için dövüşeceğiz, ya çürüyeceğiz!
Burjuvazinin savaşı ve siyaset-toplum mühendisliği hiç bitmez!
Eller yeniden dağılıyor, oyun tekrar kuruluyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*