Anasayfa » GENÇLİK » Başbakan Emretti YÖK Okuldan Atarım Dedi

Başbakan Emretti YÖK Okuldan Atarım Dedi

Burjuva İktidarın sözcüsü Başbakan, Edirne’deki bir toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada üniversitelerde atılmanın geri geleceğini, öğrencilerin 6-7 yılda üniversiteyi bitirmeleri gerekeceğini söylemişti.

Burjuva iktidarın bu emrinin ardında YÖK hızlıca bu emri uygulamaya sokmak için kolları sıvadı.YÖK’ün çalışmasına göre öğrencinin sınırsız hakkı olmayacak. Hazırlık sınıfının ardından 4 yıllık bölümleri 6 yılda, 5 yıllık bölümleri 7 yılda; 6 yıllık bölümleri de 8 veya 9 yılda bitirmek zorunda olacak.

YÖK’ün hazırladığı taslakta, lisans için öngörülen bu süreler içinde eğitimini tamamlamayan öğrencinin üniversiteyle ilişiğinin kesilmesi hükmü yer alıyor.

2010 yılında çıkan öğrenci affının ardından yapılan düzenleme ile üniversiteden atılma kaldırılmıştı. YÖK, bu düzenlemeden “uygulanamadığı” ve “eğitimde sorunlara yol açtığı” gerekçesiyle vazgeçtiğini açıkladı. Üniversite okuma süresinin sınırlanması için çalışma başlattı.

YÖK’ün iddialarına göre, rektörler “Kayıt yaptıran öğrencilerin bir kısmı o yıl gelmiyor” diyerek, YÖK’e mevcut sistem hakkında şikayette bulundu. Üniversitelerde okuyan 4 milyon 400 bin öğrenciden yaklaşık 800 bininin bu durumda olduğu ve kayıtlı olduğu halde okula gitmedikleri ifade edildi.

Rektörlerin asıl derdinin devrimci ve ilerici öğrencileri karalamak ve hedef göstermek olduğu anlaşıldı. Zira YÖK’ün ifadelerine göre, rektörler “terör örgütleriyle ilişkisi olan insanlar öğrenci kimliği ile kampüslerde dolaşıp, derse girmeden öğrenci yönlendiriyor. Bu kişiler okuldan atılamıyor” diyerek şikayette bulundular.

Burjuva İktidarın bir kurumu olan YÖK’ün okuldan atma tehditleri biz komünist gençlere sökmeyecektir. Yıllarca soruşturmalar,okuldan atmalarla bizleri sindirmeye çalışanlara anladıkları dilden cevap vermesini biliyoruz.

www.sinifsiz.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*