Anasayfa » DÜNYA » Bangladeş’te işçi sınıfı yüzbinlerle konuştu

Bangladeş’te işçi sınıfı yüzbinlerle konuştu

Bangladeş‘te konfeksiyon işçilerinin beş gündür devam eden grev ve gösterileri sona erdi. Grevin 4 milyon konfeksiyon işçisinin ücretlerinin Kasım ayında arttırılacağı sözü verilmesi üzerine sonlandırıldığı bildiriliyor.

Beş gün süren grev ve gösteriler sırasında polisin gaz bombası ve plastik mermilerle saldırısı sonucu çoğunluğunu işçilerin oluşturduğu en az 50 işçi yaralandı. Grev geçen hafta Bangladeş Konfeksiyon Üretici ve İhracatçıları Birliği‘nin ücretleri en fazla yüzde 20 artırabileceğini açıklaması üzerine patlak verdi. 3600 Taka‘lık (Bangladeş para birimi) yüzde 20 artışa karşılık konfeksiyon işçileri 8114 Taka (100 dolar) talebiyle greve çıktılar. Ölümüne çalıştırılan işçiler iki otoyolu kestiler ve polise taş attılar.

Bangladeş’te işçiler aylık 38 dolar tutarındaki asgari ücretlerinin 100 dolara çıkarılması için grev yapıyorlardı. İşçi ücretleri en son 2010 yılında yine grev ve gösteriler sonucu iki katına, yani 38 dolara “yükselmişti”! Daha büyük patlamalardan ve işçi grevlerinin yaygınlaşmasından korkan Bangladeş devleti, bir yandan yeni eylemlere karşı saldırı ve hazırlıklarını koyulaştırırken, bir yandan da yeni bir ücret yapılanmasına geçileceği sözü vermek zorunda kaldı. Ücret artışına ilişkin görüşmeleri Bangladeş Konfeksiyon ve Sanayi İşçileri Federasyonu yürüttü.

Ne var ki, konfeksiyon kapitalistleri, yeni ücret yapılanmasının Bangladeş’in ucuz işgücü “avantajı”nı bozmaması gerektiğini söyleyerek gardlarını almış durumdalar. Dünyanın Çin‘in ardından ikinci büyük konfeksiyon ihracatçısı olan Bangladeş kapitalizmi, bu konumunu Hindistan, Çin ve Vietnam‘la rekabet içerisinde korumaya çalışıyor. Bangladeş’te ülkenin 27 milyar dolarlık yıllık ihracatının yüzde 80’i, 4 bin 500 konfeksiyon fabrikasında çalışan işçilerin ücretlerinin ölümüne bastırılması ile sağlanıyor.

Çoğunluğu kadın 4 milyon konfeksiyon işçisinin ürettiği konfeksiyon ürünlerinin yüzde 60’ı Avrupa’ya gidiyor. İşçiler, Bangladeş hükümetinin yüzde 20’lik ücret artışı talebine karşı, “Bu insanlık dışı ve aşağılayıcı” diye yanıt verdiler. Birleşik Konfeksiyon İşçileri Federasyonu başkanı işçilere “Bizim sırtımız duvara dayalı zaten, sesimizin güçlü çıkmasından başka alternatifimiz yok. Merhamet beklemiyoruz, ekonomi bizim üzerimizden dönüyor” diye seslendi. bangl

Başkent civarındaki 300 fabrika kapandı, otoyol en az 10 bin işçi tarafından kesilip bazı araçlar tahrip edildi. Çevredeki fabrikalar da işçilerin öfkesinin hedefi oldu. Görüşmeler işte bu atmosferde işçi sınıfının yakıcı soluğu altında sürdürüldü.

Sadece işçi ücretlerinin değil işçi canının da hiçe sayıldığı Bangladeş’te geçtiğimiz Nisan ayında iş güvenliğine yönelik en basit önlemlerin alınmaması nedeniyle çöken Rana Plaza‘da 1100 işçi feci şekilde can vermişti. Haziran ayında ise yine yüzlerce işçi sudan dolayı zehirlenerek hastanelik olmuştu.

Bir yorum

  1. site kullanımı açısından günün içinden sekmesi dışında (manşet ve neyi savunuyoruz’un da dışında) sadece bir sekmeyi işaretlemek gerekiyor. diğer türlü sitede görünür hale gelecek haber-yazı sayısı azalmış olur. tekrar kolay gelsin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*