Anasayfa » DÜNYA » Bangladeşli işçiler: Bizi bu grafikler öldürdü!

Bangladeşli işçiler: Bizi bu grafikler öldürdü!

Bangladeş‘te en az 300 işçinin yaşamını yitirdiği iş katliamının ardından Dakka caddelerinde protesto gösterileri devam ediyor. Polis, bambu sopalar taşıyan, yolları bloke eden ve Dakka dışındaki tekstil bölgesi Gazipur‘daki fabrikalara saldıran öfkeli işçilere gaz bombaları ve plastik mermiler kullanıyor. Gazipur polisi “Durum çok ciddi. Protestolara yüzbinlerce işçi katılıyor” diyor. Patronların Salı günü binada çatlaklar varken 3 bin işçiyi Çarşamba günü çalıştırdığının öğrenilmesi öfkeyi daha da büyüttü.bang

Konfeksiyon işyerlerinin bulunduğu Dakka yakınlarında Rana Plaza‘da 40 işçi kurtarılırken yüzlerce işçi enkaz altında. İşçiler bir yandan yardım çalışmalarına katılırken, bir yandan da sınıf kardeşlerinin katillerine öfkelerini ve acılarını sokaklara taşıyorlar. Başbakan Şeyh Hasina ise ülkenin her yerinde dualar edilmesi çağrısı yapıyor!

Bangladeş’te emperyalist kapitalist tekeller için giysi üreten işçiler dünyanın her yerinde bu sektörde en düşük ücreti alıyorlar. Bangladeş’te önemli siparişlerde işçiler günde 18 saat, hatta işi bitirene dek çalışmak zorunda bırakılıyor. Ustabaşılar işçileri tuvalet saatlerine kadar kontrol ediyorlar. Rana Plaza’dan kurtulan işçiler, haftada 6 gün, uzun saatler boyunca çalışma karşılığı ayda 37 dolar aldıklarını açıkladılar.

Bir yardım kuruluşu üyesi “Bangladeş’te çöken binadaki ölümler kaza değil trajedi” diyor. Fabrikadaki felakete sanayideki ihmal ve kuralsızlığın yol açtığını söylüyor.

Daha 5 ay önce Bangladeş’teki Tazreen Fashions firmasında çıkan bir yangında 100 işçi yaşamını yitirmişti. Bu fabrikada yangın çıkışları yöneticiler tarafından kapatılmıştı!

Bangladeş konfeksiyon sektörü böyle “şahlandı”!

Olayda sanayinin son yıllardaki hızlı gelişiminin büyük payının olduğu belirtiliyor.bang

Etiketin Ardındaki Emek grubundan Sam Mahers‘a göre merdiven altı sanayi yaygın. Dahası bir bakan bütün binanın yasadışı olarak inşa edildiğini açıkladı.

Mahers, “Bu binaların çoğu birer ölüm tuzağı, kaçacak yer bile yok. Yani bu şok edici olay aslında şaşırtıcı değil” dedi.

Etiketin Ardındaki Emek, firmaları Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Sözleşmesine uymaya zorlayan kampanyanın bir parçası. Bağımsız inşaat denetimleri, işçi haklarına ilişkin eğitimler ve “eskimiş güvenlik standartlarının güncellenmesi için mücadele ediyor. Şimdiye dek bu sayede Alman Tchibo ve Amerikan PVH Corp‘un (Calvin Klein ve Tommy Hilfiger‘ın sahibi) sözleşmeyi imzalaması sağlandı.

Tekstil sanayii, gayrısafi yurt içi hasılanın yüzde 17’sini ve toplam ihracatın dörtte üçünden fazlasını oluşturuyor. Bangladeş’te teslimat süresi çok kısa, hammaddeyi de kendisi üretmiyor. Tek çıkar yolu fiyat rekabeti. Bazı durumlarda dokuma Çin’de yapılıp dikiş için Bangladeş’e getiriliyor.

Son 30 yıldır ihracat miktarı olağanüstü arttı. 1985‘te 1 milyar doların altında olan ihracat 2012‘de 20 milyar dolara yaklaştı. Bu asıl olarak ülkedeki ucuz işgücünden kaynaklanıyor. Bangladeş tekstil işçileri dünyada bu sektörde en az ücreti alıyorlar. Bangladeş’in Çin ve Vietnam gibi ülkelerle rekabet etmesinin tek yolu işgücü fiyatının düşüklüğünden geçiyor. Şirketler sürekli daha ucuz alternatifler arıyorlar ve Bangladeş’in tek avantajı da Çin‘de ücretlerin yükselmesi.

Yıkılan binada Batıdaki hangi perakendeci firmalar için üretim yapıldığı bilinmiyor. İngiliz firması Primark, Kanadalı Loblaw ve Danimarka’dan PWT Grubu binadaki firmalarla sözleşmelerinin olduğunu açıkladı. İspanyol Mango ve Fransa tekeli Carrefour da durumu araştırdığını açıklarken, Benetton‘ın da büyük siparişler verdiği biliniyor. Wal-Mart ise binada halen kendileri için üretim yapan bir işyeri bulunup bulunmadığını kesinleştirmek için küresel tedarik zincirlerini incelediklerini açıkladı. Amerikan firmalar için üretim yapılan Tazreen Fashions’daki yangından sonra, Wal-Mart Bangladeş’teki tedarikçi firma ile sözleşmesini sonlandırmıştı. Wal-Mart işin Tazreen fabrikasına kendi yetkisi dışında verildiğini açıklamıştı!gap

San Francisco‘da da göstericiler “Daha Fazla Ölüm Tuzağına Hayır” dövizleriyle tekstil devi Gap‘ın merkezine yürüdüler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*