Anasayfa » GENÇLİK » Balıkesir’de şifre protestosu

Balıkesir’de şifre protestosu

27 Mart 2011 tarihinde yapılan üniversite giriş sınavında şifre iddiasının ( ki ÖSYM tarafından da kabul edildi) üzerine Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Balıkesir’de de birçok liseli tepki gösterdi.

Facebook üzerinden örgütlenen yaklaşık 300 liseli öğrenci bugün saat 16.30’da Öz Merkez önünde toplanarak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Ardından yolu trafiğe kapattılar. Polis müdahalesi de gecikmedi. Israr ile alandan ayrılmak istemeyen liseli öğrencilere bir öğrencinin “Arkadaşlar amacımıza ulaştık dağılabiliriz.” demesi üzerine alandaki lise öğrencileri bu duruma tepki gösterdi. Ancak polisin saldırgan tavrından dolayı liseliler basın açıklamasından sonra alanı terk ettiler.

Eylemde yapılan basın açıklaması;

Bizler burada liseli kimliklerimizle birleştik. Yapmak istediğimiz çiğnenen haklarımızın hesabını sormaktır. 27 Mart 2011 her birimiz bu tarihte bir sınava tabi tutulduk. Günlerce aylarca hatta yıllarca durmadan çalıştık hepimizin idealleri vardı ve buna ulaşmak için yılmadan emek harcadık, geleceğimizi şekillendirmekti tek amacımız. Yaşamlarımızdan tavizler verdik. Bizleri burada birleştiren ortak payda işte bu oldu.
Şahsa ait bir numara kullanılarak gönderilen kitapçıklarla sınava girdik. YGS adı altında yapılan bu sınav aslında baştan tökezlemişti. Ambalajında gelen kitapçıkların şahsi bir kayırma amaçlı olabileceği düşüncesi akıllarımızda soru işareti bıraktı.
Geçen sene yaşanan KPSS’ deki kopya skandalı bu düşüncemizin ortaya çıkmasında etken oldu. Henüz kafamızdaki bu soru işaretlerinin cevabını bulamamışken bir şifreleme durumu su yüzüne çıktı.
Yaşanan tüm bu şaibelerin üzerine ÖSYM Başkanı Ali Demir birbirinden tutarsız bir çok açıklama yaptı. Üstüne üstlük Cumhur Başkanı ve Hükümet sözcüleri ÖSYM Başkanın yaptığı açıklamalarda tatmin olduklarını belirtti. Fakat birbirinden tutarsız cümlelerle yapılan açıklama ne biz liselileri neden kamuoyunu tatmin etti. Bunların üzerine Tunceli’de bir okulda sınavın ertesi günü bir öğrenciye ait soru kitapçığı ve cevap kâğıdının bulunması ayrıca yeni şifrelerinde söz konusu olabileceği biz liselilerin sabrını iyice taşırdı.
Ama artık susmuyoruz bizler kendi emeği ile sınava giren liseliler bunun hesabını soruyoruz. Artık ÖSYM’den tatminkâr bir açıklama beklediğimizde yok. Bunun onlar için ne kadar güç olduğunu biliyoruz. Fakat sınav iptali bile söz konusu olsa gereğinin artık yerine getirilmesini istiyoruz.
Geçen sene bir arkadaşımız Soner Semir Sipahi annesinin dershane parasını ödeyememesi sonucu hapse girmesinden sonra intihar etmişti. Bizler arkadaşlarımızın bu duruma düşmesini istemiyoruz. Hakkımız olan üniversitelere girmek için dershanelere para karşılığında bağlı olmak istemiyoruz.
Üniversitede harç parasını yatırmak için çalıştığı inşaattan düşerek ölen Nesih Taşkın arkadaşımızı unutmadık. Ücretsiz eğitim hakkını bize hala sağlamayan eğitim sisteminin nesine sadık kalalım. Biz liseliler olarak susmayacağız, hakkımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Bütün zorluklara rağmen boyun eğmeyeceğiz.

BALIKESİR’DE OKUYAN LİSELİLER

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*