Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Balıkesir’de iki madenci katledildi

Balıkesir’de iki madenci katledildi

Kapitalizmin ölüm çarkları dönüyor, sermayenin işçi ölümleri üzerinden büyümesi devam ediyor. Balıkesir’in Kepsut ilçesindeki bir kömür madeninde dinamit patlatılması sonucu meydana gelen göçüğün altında kalan 2 işçi hayatını kaybetti.

Kepsut’a bağlı İsaalan köyündeki Enerji Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağında dün saat 17.00 sıralarında göçük meydana geldi. Ahmet Kalan’ın sahibi olduğu maden ocağında dinamitçi olarak çalışan 25 yaşındaki Yılmaz Çınar ve Ramazan Aydoğdu, maden işçilerinin dışarı çıkmasının ardından dinamit patlatmak için madene girdi. İki genç işçi, dinamit patlamasının ardından madende meydana gelen göçüğün altında kaldı. Göçük altında kalan iki işçi, arkadaşları tarafından göçükten yaralı olarak çıkarıldı. Yaralı işçiler ambulansla Balıkesir Devlet Hastanesi’ne götürülürken yolda yaşamlarını yitirdiler. Ölen işçilerden Yılmaz Çınar’ın ikinci çocuğuna hamile olan eşi Nevriye Çınar’ın babasını da 4 yıl önce Dursunbey’deki maden cinayetinde kaybettiği öğrenildi.

Bu da denetlenmiş!

Kepsut Kaymakamı Hasan Gümüşçüoğlu kazayla ilgili yaptığı açıklamada madenin ilçeye 24 km uzaklıkta bulunduğunu ve 1 ay önce bilirkişilerce denetlendiği ve çalışabilir raporu verildiğini belirtti.

İşçi arkadaşlarının ölüm haberini alan çok sayıda maden işçisinin Balıkesir Devlet Hastanesi önünde toplandıkları öğrenildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*