Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Balıkesir’de 26 Mayıs: Ambar ve Tekel işçileri, işçi öğrenciler “Kölece Çalışmaya Hayır” pankartı altında yürüdü

Balıkesir’de 26 Mayıs: Ambar ve Tekel işçileri, işçi öğrenciler “Kölece Çalışmaya Hayır” pankartı altında yürüdü

Balıkesir’de 26 Mayıs’ta KESK’in örgütlediği bir yürüyüş gerçekleşti. Saat 18:00’de Toplu taşıma merkezinde toplanan kitle Ali Hikmet Paşa meydanına yürüdü. KESK dışındaki diğer sendikaların destek açıklamalarına karşın temsili düzeyde katıldığı gözlendi. Eylem katılımcı sayısının zayıf olmasına karşın coşkulu bir havada geçti.

KESK Balıkesir Şubeler Platformunun pankartı arkasında EMEP, ÖDP ve TKP döviz ve flamalarıyla eyleme destek verdi.

Devrimci Proletarya eylemde 267 gün süren direnişleri geçtiğimiz günlerde sendikanın pasifleştirici tutumuyla birlikte son bulan Mutaf işçileri, TEKEL işçileri, İstanbul Ambarlar Birliği, Remtaş ve Pamukkale Ambarı işçileri, mesleki okullarda staj sömürüsüne maruz kalan işçi öğrencilerle birlikte “Kölece çalışmaya kölece yaşamaya hayır” sloganlı Mutaf işçileri-İşçi öğrenciler imzalı pankartın örgütleyicisi ve katılımcısı olarak varoldu. Genç-Sen ve TÜM-TİS ise ayrı pankart açmadan bu pankarta destek verdi.

Mutaf-İşçi öğrenciler pankartı katılımı, sloganları ve coşkusuyla 26 Mayıs eylemine canlılık getirdi.

Mutaf-İşçi öğrenciler korteji yürüyüş sırasında “Sermaye için değil işçiler için demokrasi”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Madencinin katili grizu değil kapitalizmdir”, “Mutaf, TEKEL, İSKİ direniyor Yaşasın Genel Grev Genel Direniş”, “Öğrenci emeği sömürüsüne son”, “Çalışan öğrenciye insanca yaşanacak ücret” yazılı dövizler taşıdı sık sık “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni” ve “İnsanca yaşam sosyalizmde” sloganlarını yükseltti.

Ali Hikmet Paşa meydanında KESK tarafından yapılan konuşmalar ve halaylarla eylem sonlandırıldı.

Balıkesir Devrimci Proletarya

(“Mutaf Direnişi bitirildi” haberi için: devrimciproletarya.info/?paged=4)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*