Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Balıkesir’de 8 Mart

Balıkesir’de 8 Mart

Balıkesir’de 8 Mart etkinliğimize İşçi Meclisi olarak 6 Mart tarihinde İHD’de yaptığımız söyleşi ile başladık. Son dönemde artan kadın cinayetleri üzerine sohbet ettik. Neoliberal dönüşümün başta gelen kurbanlarından biri haline gelen kadınların, bu dönüşümle beraber ucuz işgücü olarak sömürülmesi ve cinayetlere kurban gitmesi konuşuldu. Bir kadın işçi öğrencinin staj sırasında yaşadığı sorunlarından bahsetmesi ve hem kadın kimliği ile hem de işçi öğrenci sıfatıyla yaşadıklarını anlatması bugün kadınların temel sorunlarını dile getirir kapsayıcılıktaydı. Söyleşinin sonunda bu tür sohbetlerin sıkça tekrarlanması ve üretilen çözüm noktaları üzerinden mücadele edilmesi ifade edildi.

Düzenlediğimiz söyleşinin ardından Eski Vergi Dairesi önünde “Burjuva demokrasisinde kadının hayallerine ve özlemlerine yer yok!” pankartıyla İşçi Meclisi olarak bir basın açıklaması yaptık. Eylemde sıkça “Eşit İşe Eşit Ücret” ,” Kadın erkek el ele, örgütlü mücadeleye”, “Kahrolsun burjuva demokrasisi, kadının kurtuluşu sosyalizmde!”sloganları atıldı. Basın açıklamasında işçi kadın direnişlerine ve bugün Ortadoğu ve tüm dünyadaki eylemlerin içinde kadınların oynadığı role dikkat çekildi. Burjuva demokrasisinin kadınlara özgürlük adı altında üretime katmaya çalışması ve kadın üzerinde artı değer sağlaması vurgulandı.

8 Mart günü ise saat 17:00’de yine Eski Vergi Dairesi önünde Balıkesir’deki gençlik örgütleri ile beraber ortak bir basın açıklaması düzenlendi.Basın açıklamasının ardından eylem çekilen halaylar ve atılan sloganlarla bitirildi.

Daha sonra aynı yerde saat 17.30’da KESK bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme İşçi Meclisi olarak “eşit işe eşit ücret”, “kadın erkek el ele örgütlü mücadeleye”, “kadının kurtuluşu sosyalizmde””dövizleri ile katıldık.Eylem basın açıklaması sonunda atılan sloganlar ile son buldu.

Balıkesir İşçi Meclisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*