Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bakırköy’de Neler Oluyor

Bakırköy’de Neler Oluyor

2014 Yılın’da Bakırköy Belediyesinde Taşeron işçi olarak çalışan o dönemde Belediye-İş 2 Nolu Şube Taşeron işçiler Baştemsilcisi olarak görev yapan işçi Atilla Şen’in Bakırköy’de son süreçte yaşanan işten çıkartmalar ve BJK’nın Belediye ile anlaşarak Bakırköy işçi ve emekçilerin olan spor tesisilerine el koyması konuları ile ilgili görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Bakırköy belediyesinde, bildiğiniz gibi iki adet sendika var. Biri yıllardır yetkili sendika olan Belediye İş sendikası diğeri Bakırköy’de örgütlenme süreci yeni olan DİSK‘e bağlı Genel-İş sendikası. Son işten çıkarılan işçilerin sayısının gelen bilgilerle 17 olduğunu öğrendik.

Çıkarımlardan bugüne kadar sendikaların müzakere süreci devam ediyor. Bugün aldığımız habere göre Genel-İş sendikası Bakırköy Belediye Başkanı ve sonrasında CHP İl Başkanı Cemal Canpolat ile görüşmüş ve hafta sonuna kadar bu işin çözülmesi konusunda taleplerini iletmişler.

İl Başkanının konuya duyarlılık gösterdiğini söyleyen işçi arkadaş, eğer Belediye Başkanı bu konuda gerekeni yapmaz ve işçi arkadaşları geri almazsa Genel-İş sendikasının görevini yerine getireceğini söyledi.

DİSK’e bağlı işten çıkarılan işçi sayısı 6 Kişidir. Bakırköy’de üye sayısı çoğunluğu ile yetkili Belediye-İş sendikası üyesi işten çıkarılan işçi sayısı 11 kişi, Belediye iş sendikasının bu süreçte nasıl bir yol izleyeceğini sanırım önümüzdeki hafta başı göreceğiz.Geçen sene işten çıkarılan işçilerin geri alınması ve toplu sözleşme konusunda Bakırköy Belediyesi ile yaşanan gerginlik ve 28 gün süren çadır direnişi, Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul’un işçiye ve sendika şube yönetimine rağmen girişimleri ile bitirildi.

Sanırım buradan en kazançlı Bakırköy Belediyesi çıktı ki, bu moralle işten çıkarmalara devam ediyor!!!! Bu son işten çıkarmalara baktığımızda gördük ki geçen yıldan pek farkı olmayan sudan sebepler öne sürülüyor. Bu sebeplerden ilki Başkanı sosyal medyadan eleştirdiği için çıkarılan aynı zamanda Genel-İş 2 nolu şube denetleme kurulu üyesi işçi arkadaşa ait öne sürülen mazeret. Bunun dışında öyle elde avuçta tutulur bir gerekçe yok. 19 Mayıs’ta Belediye ve Genel-İş yönetimi arasında yapılan görüşmede sebebin sayıştay raporu olduğu ve orada çalışanı sayısında ki fazlalığın düşürüleceği Belediye Başkanı tarafından sendika yönetimine söylendi. Tabi burada şunu söylemeden geçemeyeceğiz, madem sayıştay raporlarında yüksek sayıda personel vardı , belediyenin bu yönetiminin ilk geldiği günden bu yana iddia edilen 300 kişiyi neden aldığına dair bir açıklama beklemek hakkımız sanırım .

İlk geldiği günlerden beri sokak afişlerinde kadın üzerine sunulan bunca afişin devamı olarak doğumuna bir hafta kalmış bir kreş eğitmenini hangi nedenle işsiz bıraktığıda diğer bir konu.Buraya kadar bildiğimiz kadarıyla özetlediğimiz konuyu tekrar sendikalara getirmek istiyoruz.Geçen yıl yaşanan o direniş kırıcılığını gören ve yaşayan sendikalar, tekrar edilecek hata ile Einstein’ın aptallık hakkındaki tanımına düşeceksiniz bunu bilin.Yapılması gereken ortada. Direniş hattı örülmedikçe, bu süreç yani işten çıkarmalar devam edecek.Bir tahmin yapmak gerekirse, bu çıkarmalar önümüzdeki bir yıl içinde 200 civarı çalışanı kapsar. Neden mi? Sayıştay raporu 17 kişiden ibaret olamaz diye düşünüyoruz. Sanırım bu olasılık seçime yaklaşıldığı sürece denk geleceğine göre formül de şöyle olur. Bir dönem önce faal olan ama şimdi pek duymadığımız BYUAŞ firmasının hala Bakırköy içinde aktif olduğu söylentisi var (Yani kapatılmadı). Bundan sonraki sözleşmeli (konuk) personeller kademeli olarak BYUAŞ bünyesine geçirilerek hem sayıştay raporunda ki pürüz kalkar hemde sendikası ve iş güvencesi olan bu kadro taşerona devrolup iş güvencesi ve hakları yok olmuş olur.

Artık hem yetkili sendika hemde Genel-İş bu hamleyi şimdiden programlarına ekleseler iyi olur kanaatindeyim. Devir demişken Bakırköy içinde halkın cüzi miktar ödeyerek spor yaptığı ve özellikle Türkiye’de az sayıda uygulanan engelli vatandaşlara hizmet veren rehabilitasyon merkezininde bulunduğu Atatürk Spor ve Yaşam Köyü( inatla olimpiyat köyü deniliyor) Beşiktaş Spor Kulübü’ne devrolsun ( yada kiralansın) diye yapılan önce gizliden devam eden sonra basın yoluyla açığa çıkan konu hakkında da bir şeyler yazalım. Kiralama(yada devir) konusunda ısrarla öyle birşey yok sadece bir diyalog konusu diyerek kamuoyunu oyalayan hatta meclis üyelerini bile bilgilendirmeyen belediye yönetimi, tüm sorulara cevap vermezken, bizler bu cevabı yine ilk başta olduğu gibi basından ve Beşiktaş kulübünün sayfasından aldık. Bu konu hakkında Bakırköy de bulunan Diren Bakırköy Çamlık Forumu Konunun takipçisi olarak mücadeleye devam ediyorlar.

28 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’de Meydan’da konu ile ilgili açıklama yapacaklar. Tüm Bakırköy halkını ve dostları bekleriz.Çevre ve halka ait alanlar konusu tartışılırken, gündeme gelmeyen bir konuyuda biz açalım istedik. Bu bahsi olan alanda çalışan taşeron işçilerinin olası devir sonrası ne olacakları hala merakımızı koruyor . Her fırsatta onların iş güvencesi belediye ve Beşiktaş kulübünce garanti altındadır dense bile, yaşanan bunca olumsuzluğa ve geçen yıl grev çadırı direnişinde yaşananlar ile güvensizliği hala koruyor. Yukarıda isimlerini verdiğimiz sendikaların bu durum hakkında da duyarlı olmasını istiyoruz.

bakirkoy-bizimdir-manset

Bana üye değilse benden değildir gibi sığ bir politikaya, işçileri kurban etmemeliler..Bu yaşanan sadece Bakırköy de değil tabi,ama yaşadığımız bölge olduğu için çokça Bakırköyden bahsettik. Avcılar ve Beşiktaşıda içine alınca bu sorunun aslında belediye değil bağlı bulunduğu partinin sorunu ve sorumluluğu ortadadır. Bu partiye söyleyeceğimiz şu, önce insan sloganı ile ortaya çıkıp emek düşmanı politika izleyen bu belediyecilik örneklerini ya hizzaya sokacaksınız yada işçiler ve biz takip eden emek dostları bu konuda elimizden geleni yapacağız..

Emeği ve onuru için direnen her işçi dostumu ve destekleyen canları kutluyorum. Zafer Direnen Emekçinin Olacak.

Atilla Şen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*