Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bakanlığın Sarısülük açıklamasına yalanlama

Bakanlığın Sarısülük açıklamasına yalanlama

Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’ndan gelen “Sarısülük’ün beyin ölümü gerçekleşmedi” açıklamasını yalanladı, “beyin ölümünün gerçekleştiğinin resmiyete dökülmesi için ameliyat gerekiyor. Bakanlık yeni bir ölüm haberi üzerine daha fazla insan harekete geçecek, düşüncesiyle bu işlemi geciktiriyor” dedi.

Ankara’daki Taksim direnişine destek eyleminde polisin başından vurduğu Ethem Sarısülük’ün tedavisi ile ilgilenen doktorların fiili olarak beyin ölümünün gerçekleştiği tespitine rağmen, Sağlık Bakanlığı’ndan “Beyin ölümü gerçekleşmedi” açıklaması geldi.

Avukat Kazım Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın Sarısülük’ün tedavi gördüğü Numune Hastanesi Müdürü Nurullah Zengin’in imzasıyla paylaştığı açıklamanın bir hükmü olmadığını söyledi.

Bayraktar, “Ethem Sarısülük’ün bir polis tarafından vurulmasıyla ilgili savcılık soruşturması devam ediyor. Kafasında bir mermi çekirdeği var ve tam ölüm riski nedeniyle şu an alınamıyor. Bunun için ameliyat işlemi gerekiyor. Ancak çok riskli olduğu için şu an bu sorumluluğu almak istemiyorlar” diye konuştu.

Tedaviyi sürdüren doktorların, beyinde kan dolaşımının durduğunu ve beyin ölümü teşhisi koyduklarını kendilerine bizzat ilettiğini belirten Avukat Bayraktar, şunları söyledi: “Bütün göstergeler Ethem’in beyin ölümünün gerçekleştiği yönünde. Doktorlar ‘kesin’ diyor. Biz bu açıklamayı kabul ediyoruz. Gerisi resmi ayrıntılar. Resmi tanı için, yani beyin ölümünün gerçekleştiğinin resmiyete dökülmesi için ameliyat gerekiyor. Bakanlık yeni bir ölüm haberi üzerine daha fazla insan harekete geçecek düşüncesiyle bu işlemi geciktiriyor. Bu gecikmeye dayanarak da ‘halen yoğun bakımde tedavi altında’ diye yanıltıcı bir açıklama yapıyor.”

Sarısülük’ün kafasındaki cismin ne olduğunun anlaşılması için savcılığın tam otopsi istediğini söyleyen Avukat Bayraktar, “Aile organ bağışı yapmak istiyor. Ancak tıbbi olarak ölümün resmileştirilmesinden sonra otopsi yapılabileceği için şu an organ bağışı da yapılamıyor” diye konuştu.

Savcılığın “kanıt toplama zorunluluğu, tam otopsi gerekliliği ve delillerin karartılmaması” gibi gerekçelerle organ bağışı şansının da fiilen engellenmiş olduğunu söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*