Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bakan Çelik’ten timsah gözyaşları

Bakan Çelik’ten timsah gözyaşları

Bakanlık yaptığı süre boyunca binlerce işçinin iş cinayetlerinde ölümünden, yüzbinlerce işçinin sakat kalmasından sorumlu olan bakan Faruk Çelik dün mecliste yaptığı veda konuşmasında timsah gözyaşları dökmüş. Üç dönem kuralı nedeniyle koltuğuna veda etmeye hazırlanan Çalışma Bakanı Faruk Çelik herkesten de helallik istemiş.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AKP Hükümetlerinin vazgeçilmez isimlerinden birisi… İlk olarak 29 Ağustos 2007 ile 1 Mayıs 2009 yılları arasında Çalışma Bakanı oldu. Daha sonra ise 6 Temmuz 2011’den itibaren aynı görevde… Bu sürede işçi haklarına karşı birçok saldırı yapılırken iş cinayetleri toplu katliam boyutlarında da yaşandı. Soma, Ermenek, Torunlar ve daha niceleri… Yalnız Çalışma Bakanı Faruk Çelik iş cinayetlerinde sorumluluğu hep işçilere atmaya çalıştı; patronların önünü açan politikalar hayata geçirilirken söylemlerinde de hep patronların iyi çoçuğu oldu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre Faruk Çelik’in Çalışma Bakanlığı yaptığı dönemlerde en az 6732 işçi yaşamını yitirdi ve halen işçiler her gün öldürülmeye sakat bırakılmaya devam ediyor. Bakan Çelik’in sicili Taşeron çalışmadan düşük ücret politikalarına 1 Mayıs Taksim Meydanı yasağından grev ertelemeye kadar birçok konuda kabarık.

“Bana diyorlar işçi ölümleri karşısında vicdanen rahat mısın? Evet rahatım.” açıklamasını yapacak kadar rahat. “Asgari ücretle geçinilmez diye bir şey yok. Geçinirsiniz” diyecek kadar azılı işçi düşmanı.

Bakanlığı döneminden bu örnekler verdğimiz yaptıklarının sadece bir kaçı. Faruk Çelik, timsah gözyaşları ile yaptıklarından kurtulamazsın, vizdanını rahatlatamazsın. Yüzlerce işçinin kanında sorumluluğu olan Faruk Çelik yaptıklarının hesabını er geç işçi sınıfına vereceksin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*