Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ayvalıtaş Davasına Saldırı,Katiller Serbest

Ayvalıtaş Davasına Saldırı,Katiller Serbest

İstanbul Kartal Adliyesi’nde görülen Mehmet Ayvalıtaş davasının ilk duruşma 5 Şubat 2014′e ertelendi. Sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Gezi direnişi sırasında 1 Mayıs Mahallesi’nde Mehmet Ayvalıtaş’ın öldürülmesi ve akrabası Seyit Kartal’ın yaralanmasına ilişkin davanın ilk duruşması bugün görüldü.

MAHKEME SALONUNA GİRİŞTE AİLEYE SALDIRI

Dava başlarken adliye girişinde polis ailelere biber gazı kullanarak saldırdı. Adliye önünde bir araya gelenler kapılara yüklenince aile içeri alındı. Aile, dava çıkışında yaptığı açıklamada polisin usulsüz bir arama yaparak kendilerini mahkeme salonuna aldığını ve mahkemedeki mobese kameralarının kapatıldığını aktardı.Özel güvenlik elemanları ve polis, kapıları kilitledi. Çok sayıda avukat da içeriye giremedi.

KATİLLERDEN BİRİ SALONA GELMEDİ

Duruşmaya “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçlarından 15 yıla kadar hapisle yargılanan tutuksuz sanıklardan Mehmet Görkem Demirbaş ve avukatı katıldı, diğer tutuksuz sanık Cengiz Aktaş ise gelmedi.

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi İkrar Sarısülük, “fotoğraf çektiği” iddiasıyla dışarı çıkarıldı. Sarısülük, bu sırada “Bizim yerimize salonda bulunan polisleri çıkarın” dedi.

Avukatların, çok sayıda tanığın dinlenmesi yönündeki talep kabul edildi, olay yerinde keşif yapılması yönündeki talebin ise tanıkların dinlenmesinin ardından değerlendirilmesine karar verildi.

Bir sonraki duruşma 5 Şubat 2014 tarihine ertelendi.

ADLİYE ÖNÜNDEKİLERE POLİS SALDIRDI

Mahkemeninerteleme kararı üzerine salonda bulunan aileler, tepki gösterdi. Aileler, duruşma salonunda “Bu mu sizin hukukunuz” diyerek feryat etti.

MAhkemenin bitmesi ve davanın hukuksuzca süremsi ve sonlanması üzerine duruşma salonu önünde bulunan kitle, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı. Kitlenin adliye binasından çıktığı sırada, polis müdahale etti. Polisin biber gazı ile müdahale etmesi üzerine dışarıda bulunanlar taşlarla karşılık verdi.

Dışarıya çıkmaya çalışan avukatlara da özel güvenlik elemanları coplarla saldırmak istedi.

AYVALITAŞ AİLESİ KADİKÖYE ÇAĞIRIYOR

Adliye önünde yapılan açıklamanın ardından kitle dağıldı. Akşam saat 20.00’de Kadıköy Altıyol’da basın açıklaması yapılacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*