Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Aydın’da 1 Mayıs

Aydın’da 1 Mayıs

Aydın’da 1 Mayıs kutlaması Zafer Meydanı’ndan tren garına kadar yapılan yürüyüşle kutlandı.

Kutlamalara KESK, BDP, ÖDP, EMEP, İP, CHP ve “Güvenceli iş insanca yaşanacak ücret istiyoruz” pankartı ile Nazilli inşaat işçileri katıldı.

Yaklaşık bin kişinin katılım sağladığı 1 Mayıs kutlamaları saat 14.00’de yürüyüşe geçilerek başladı. Aydın 1 Mayıs kutlamalrının tertip komitesi KESK, BDP, EMEP ve CHP‘den oluştuğu için kürsüden yapılan konuşmalarda işçi sınıfı adına söylemlerin olmadığı daha çok konuşmaların yaklaşan seçimlere dönük milletvekili tanıtım şeklinde oldu.
Mitinge CHP yoğun katılım gösterdi. CHP’nin katılımı inşaat işçileri tarafından tepkiyle karşılandı. “Bunlar işçiyi düşünmüyor oy toplamak için gelmişler. 1 Mayıs’ın özü bu değildir. 1 Mayıs işçilerin bayramıdır, işçilerin söz söylemesi lazım. Şimdi hazırlıksız yakalandık ama gelecek 1 Mayıs’ta kürsü bizim olmalı” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Kürsüde hak gasplarından bahsetselerde sınıf çelişkilerinin olduğu bir karşı duruştan ziyade AKP karşıtlığının ötesine geçmedi.

Nazilli inşaat işçilerinin korteji sloganlarıyla pankartı ve coşkusuyla dikkat çekiciydi. Yürüyüş boyunca “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, ”Kölece çalışmaya kölece yaşamaya hayır”, “Kahrolsun patron meclisleri”, “Yaşasın işçi meclisleri”, “Kadın erkek el ele örgütlü mücadeleye”, ”Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Yaşasın 1 Mayıs biji yek gulan” sloganları sıklıkla atılan sloganlardı.

DİDİM

Didim’de Yeni Mahalle Park meydanında düzenlenen etkinliklere siyasi parti ve kitle örgütlerinden yüzlerce kişi katıldı.

Etkinlikte “Bütün Dünya İşçileri Birleşin”, “Toprak İşleyenin, Su Kullananın” sloganı atıldı

Mitinge katılanlar türküler söyleyip halay çekti. Davul, zurna ve halk oyunları gösterilerinin yapıldığı miting de Grup Eflatun ve Vedat Demirhan da sahne aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*