Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Avukatlar baroyu bastı

Avukatlar baroyu bastı

Savunmaya Özgürlük Platformu üyesi avukatlar, üyesi oldukları İstanbul Barosu’nu bastı. Avukatlar baro yönetiminden, KCK operasyonları kapsamında tutuklanan meslektaşlarına sahip çıkılmasını istedi.

Savunmaya Özgürlük Platformu üyeleri, ilk önce İstiklal Caddesi’ndeki İstanbul Barosu önünde bir basın açıklaması yaptı. Platform adına açıklamayı okuyan Avukat Fatma Elveren, son operasyonlarda baro üyesi 14 avukat hakkında tutuklama ve yakalama kararı verildiğini hatırlattı. Bu gelişme karşısında İstanbul Barosu yönetiminin sessiz kalmasını eleştiren Avukat Elveren, “Aynı baro yönetimi, Ergenekon soruşturmalarında yönetim kurulu kararı ile tutuklamaya itiraz ederken kendi örgütünün mensubu ve meslektaşları için hiçbir girişimde bulunmamıştır” dedi.

Paris Barosu ve Atina Barosu’ndan bile bu operasyonlara karşı tepki geldiğini söyleyen Avukat Elveren, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Savunma mesleğine yönelik bu vahim saldırıya sessiz kalan İstanbul Baro yönetimi mesleğin saygınlığına da, hukukun demokratikleşmesi mücadelesine de, insan haklarını savunmak ve korumak işlevine de leke düşürmüştür. Mevcut baro yönetimi, 12 Eylül hukuksuzluğu ile cezaevinde bedel ödemek zorunda bırakılan Orhan Apaydın gibi bir baro başkanının mirasını taşıyamamış, on binlerce üyesinin gücünü, mesleğin onurunu savunma yönünde değerlendirememiştir” dedi. Açıklamanın sonunda Elveren, İstanbul Barosu yönetimini, şoven ve ayrımcı politikalardan ve ‘devlet avukatlığı’ndan vazgeçmeye ve üyelerine sahip çıkmaya çağırdı.

Açıklamanın ardından baro binasına giren avukatlar, baroya bağlı Orhan Adli Apaydın Salonu’ndaki ruhsat verme törenini basarak protestolarını buraya taşıdı. “Baro uyama avukatına sahip çık” sloganı atan avukatlarla törene katılan meslektaşları arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Avukatlar daha sonra salondan ayrıldı. Tepki karşısında şaşkınlığa düşen Baro Başkanı Ümit Kocasakal ise, “Biz her zaman avukata da vatandaşın hakkına da hukukuna sahip çıkıyoruz. Ama bunun dışında başka bir şeylere sahip çıkmamız isteniyorsa o başka bir şey” diyerek ırkçı-şoven bir savunma yaptı.

(ANF)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*