Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Avrupa: Evsizler ve 11 milyon boş ev

Avrupa: Evsizler ve 11 milyon boş ev

Kapitalizm nedir diyorsanız…

Avrupa kıtasında yaşayan evsiz nüfusun tamamına yetecek kadar boş ev var.  Guardian gazetesi farkında olmadan da olsa Avrupa genelinde yapığı bir araştırmada kapitalist sistemin gerçekte işçi ve emekçilerin, yoksulların ve ezilenlerin düşmanı olduğunu bir kere daha bütün açıklığıyla ortaya çıkardı.

Milyonlarca insan evsiz ve sağlıksız evlerde yaşarken Avrupa genelinde tamamlanmış 11 Milyon ev boş ve atıl durumda bırakılıyor. İşte kapitalist çürüme ve emekçilerin kölelik koşullarında yaşamak zorunda bırakılması budur.

İspanya’da 3.4 milyon, İtalya ve Fransa’da 2’şer milyon, Almanya’da 1.8 milyon ve İngiltere 700.000 konut bomboş duruyor. Yunanistan, İrlanda, Portekiz vd. gibi çok sayıda ülkede de kullanılmayan konutlar var. Bu konutların çoğu 2007-2008 Mortgage krizine neden olan ekonomik çöküş döneminde inşa edilmiş. Milyonlarca tamamlanmış konutun yanı sıra on binlerce yarım kalmış inşaat da konut fiyatlarını dengelemek amacıyla yıkılıyor.

Evsizlik sorununu büyük oranda çözebilecek sayıda konutun boş bırakılması bilinçli bir politikadır. Bu durum bize kapitalist sistemin yıkılmasından başka çarenin olmadığını doğruluyor sadece. Evsizlerin sorununu çözmek yerine milyonlarca konut çürümeye terk edilmişse eğer işçi ve emekçiler bir kere daha oturup düşünmelidir.

İsviçre’den Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*