Anasayfa » GENÇLİK » AVM’lerde, Kampüslerde, Rezidanslarda İnşaat İşçileri Ölüyor Sermaye Büyüyor

AVM’lerde, Kampüslerde, Rezidanslarda İnşaat İşçileri Ölüyor Sermaye Büyüyor

Ülkemizde sermayenin son dönemlerde “parlayan” yıldızı inşaat sektöründe iş cinayetleri giderek büyüyor. Son olarak 6 Eylül günü İstanbul’da eski Ali Samiyen stadyumunun olduğu alanda Torunlar İnşaata ait rezidans inşaat işçilerinin katledildiği yer oldu.

Bozuk olduğu bildirilen asansöre “Ya binersiniz ya yürürsünüz” dayatması ile zorla bindirilen işçiler 22. kattan zemine çakıldılar. 10 işçi hayatını kaybetti. Bu yaşanan bir iş kazası değil, patronun kar hırsının ve taşeron esnek çalışmanın yol açtığı bir cinayettir.

Sermaye düzeni giderek büyürken, kapitalist tekeller karlarına kar eklerken işçiler ölüyor. İstanbul başta olmak üzere ülkenin her yanında kocaman gökdelenler gökyüzünü yararcasına çoğalırken, ölen işçilerin sayısı da o gökdelenler gibi kocaman rakamlar ile ifade ediliyor.

Taşeronlaştırma ve güvencesiz çalışmanın en çok olduğu sektörlerden biridir inşaat sektörü. Biz işçi-öğrencilerin de yazları harç parası, okul masrafı vb gibi nedenlerle en çok çalıştığı ve belki de en çok yaşamını kaybettiği yerdir inşaatlar. Özelikle Kürt işçi-öğrenciler bu cehennemi çok iyi bilirler.

Torunlar rezidanslarında yaşanan bu cinayet ilk değildir. Daha bir kaç ay önce 19 yaşındaki bir işçi-öğrenci dershane giderlerini karşılamak için aynı şantiyede cinayete kurban gitmişti. 19 yaşındaki Erdoğan Polat, inşaat sepetinin halatının kopması sonucu 15. kattan düşerek ölmüştü. İşçi-öğrencinin yaşamını yitirdiği kaza sırasında katil patron işi durdurmamış, 5600 TL ödeyerek bu cinayetin hesabını vermekten kurtulmuştu.

090420141726407479575_2

Bugün için hesap vermekten yırtan katil patron işçi-öğrencilerin öfkesinden kaçamayacak er ya da geç bu cinayetlerin hesabını verecektir. Bugün ve dün bu hesabı sormak için işçiler şantiyelerden çıkıyor, yolları kapatıyor, şantiyedeki inşaat malzemelerini yakıp ateşe veriyorlar. Bu ateş bugüne kadar ölen tüm işçilerin ve işçi öğrencilerin dökülen kanları için sermayeyi yakacak olan ateşin ta kendisidir. Kapitalizmin bizlere işçi-öğrencilikle birlikte yüklediği ağır yaşama koşullarının öfkesiyle bu ateşi körükleyip, katil patronların düzenini yakalım.

Soma’da yaşanan katliamda da işçi-öğrenciler yaşamlarını yitirmişti. Staj adı altındaki sömürü çarkında onlarcamız sermayenin karına kar katmak için öğütülüyor. Sermayenin kazancında işçi-öğrencilerin ve işçi sınıfının kanı var. O kuleler işçi-öğrencilerin de kanı üzerinden yükseliyor.

6 Eylül’de yaşanan cinayette de bir işçi-öğrenci yaşamını yitirdi. Tunceli Üniversitesi’nde okuyan Hıdır Ali Genç isimli işçi-öğrenci yine aynı şekilde binlercemiz gibi okul masraflarını çıkarmak için şantiyede çalışıyordu. Hıdır Ali, saati 4,5 liraya mesaiye kalan 20 yaşında bir işçi-öğrenciydi daha işe başlayalı sadece beş gün olmuştu. Babası, çalışmasını istemesek de harçlık biriktirmek için çalışmak zorundaydı, diyor.Kürt bir işçi-öğrenci kapitalist patronların sermayelerini büyütmek için işçi sağlığı ve iş güvenliğini hiçe saydıkları bir dünyada yaşamını yitirdi.

hidir-secimler_1540c3269678d5

Biz örgütlenmezsek daha birçok işçi-öğrenci bu kapitalist sistemde yaşamını yitirmeye devam edecek. Biz örgütlenip hesap sormazsak patronlar sadece sembolik para cezasıyla bizi öldürdükleri cinayetlerden ceza almadan kurtulmaya devam edecekler. Bu hesabı ne sermayeye kalkan olan devletin mahkemelerinde ne de bakanların söylemlerinde ki sorumlular hesap verecek açıklamalarında görebiliriz. Bu hesabı sokakta, ölen kardeşlerimizi unutmayarak tek yumruk olarak sorabiliriz.

İşçi-öğrenciler olarak yaşanan bu katliama sesiz kalmamalıyız. Kampüslerimizde, AVM’ler önünde, Holdingler önünde öldürülen işçi-öğrenci kardeşlerimiz başta olmak üzere ölen tüm işçilerin hesabını sormalıyız.

Stajda, fabrikada, madende, hizmet sektöründe, şantiyelerde bizi öldüren sermayeye karşı işçi-öğrenci platformlarında örgütlenmeli sınıf bilincimizle mücadeleyi yükseltmeliyiz.

 

http://sinifsiz.org/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*