Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » AVM Direnişinde Kazanım

AVM Direnişinde Kazanım

Sosyal-İş Sendikası üyesi Leroy Merlin işçileri, grevlerinin 16. gününde kazandı. İşçiler, Pazartesi gün iş başı yapacak.

Türkiye’nin ilk AvM grevi olma özelliği taşıyan Leroy Merlin grevi 3 Ekim’de başlamıştı.O günden berikararlı birşekilde direnişini sürdüren işçiler direnişlerinin 16.gününde direnişlerini kazanımla taçlandırdılar.

Patron ve sendika temsilcileri arasında 18 Ekim’de gerçekleştirdikleri görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanması üzerine grev sona erdi.

Leroy Merlin direnişçileri,görüşmeler sırasında AVM önünde oturma eylemine gerçekleştirerek sloganlar, ıslıklar ve alkışlarla görüşmelerin tamamlanmasını beklediler.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Sosyal-İş Sendikası, “grevin 16. gününde gün boyunca süren görüşmelerde, taleplerimiz büyük ölçüde karşılanmış ve toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanmıştır” dedi.

Sendika, görüşmeler sonucunda ücret zammı, toplu iş sözleşmesinin yürürlük süresi ve başka haklar konusunda kazanımlar elde edildiğini bildirdi.

İçerik
Sendikanın açıklaması şu şekilde;

“Sendikamız ve üyelerimiz için kırmızı çizgi niteliği taşıyan ‘üç yıllık toplu iş sözleşmesi’ talebimiz kabul edilmiştir. Birinci yıl için yüzde 6, ikinci ve üçüncü yıl için enflasyon oranında ücret artışı elde edilmiştir. Mevcut yol ve yemek yardımları korunduğu gibi, 500 TL tutarında sosyal yardım paketi kazanılmış; tüm sosyal haklara ikinci ve üçüncü yıl enflasyon oranında artış yapılması kararlaştırılmıştır. İşyeri Kurulu konusunda anlaşma sağlanarak, üyelerimizin iş güvencesi pekiştirilmiş, çalışma koşulları ve idari haklarda, birçok kazanım elde edilmiştir. Sendikamız, görüşmelerin her aşamasında yaptığı gibi, üyelerimizin iradesine başvurmuş, tüm üyelerimizin katılımı ile Ankara ve Bursa’da toplantılar yapmıştır. Üyelerimizin ortak iradesi anlaşmanın sağlanması olmuş, Sendikamız da gereğini yapmıştır. 16 gündür devam eden grevimiz, dün akşam sendikamız ve işveren arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlanması üzerine kazanımla sonuçlanmıştır.Türkiye’de yapı marketler ve alışveriş merkezlerindeki ilk grev kazanılmış; zafer, direnen emekçinin olmuştur!” Sendika ayrca nlaşmanın, üyelerin ortak iradesi ile gerçekleştiğini vurguladı.

Grev boyunca destek veren kişi ve kurumlara teşekkür eden Sosyal-İş Sendikası,Leroy Merlin işçisilerinin , Pazartesi günü iş başı yapacaklarını bildirdi.

leroymerlin_6ekim_bursa-300x225

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*