Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » “Ave Ceasar, morituri te salutant”

“Ave Ceasar, morituri te salutant”

Bir öğretmen daha intihar etti!

Ağrı’nın merkezine bağlı Sabuncu köyünde ücretli öğretmenlik yapan Ş.D dün sabah, derse girmedi. Öğrencilerinin ailelerine haber vermesi üzerine, köylüler öğretmenin lojmanlarda kaldığı eve gitti. Ve, öğretmenlerini kendini tavana asmış olarak buldular.

İntahar nedeni “bunalım” olarak geçiyor. Eğitim sistemi bunalımda, öğretmenler bunalımda. Atanması yapılmamış, işsiz, ücretli, vekil öğretmenler, dershane öğretmenleri, KPSS sınavına hazırlanmaya çalışan onbinlerce güvencesiz öğretmen bunalımda! Ve öğretmen intiharları giderek sıklaşıyor, adeta dalgasal bir hale geliyor.

Şimdi onbinlerce güvencesiz öğretmen, kendilerine ücretli kölelik sistemi tarafından dayatılan bir ölüm tuzağı gibi, bir ölüm kalım savaşı verir gibi, kendileri gibi olanlardan çoğunluğunu biraz daha uçuruma iterek kendilerini kurtaracaklarını sandıkları bir kırıntı için ölümüne rekabet gibi, KPSS sınavına hazırlanıyorlar. Hayır, Roma İmparatorunun zevki için birbiriyle ölümüne dövüştürülen köle gladyatörler gibi, KPSS Savaşına hazırlanıyorlar.

Roma İmparatorluğunda, kölelerden seçilen gladyatörler köle sahiplerinin zevki için birbiriyle ölümüne dövüştürülmekle kalmazdı. Dövüşten önce İmparatoru şu şekilde selamlamak zorundaydılar: “Ave Ceasar, moritiru te salutant! (Yaşasın İmparator, ölecek olanlar seni selamlıyor!)”

Kim gitsin? KPSS sınavını kazanamayan işsiz, ücretli, sözleşmeli, dershane öğretmenleri arasında çekilecek kurada… -burada en başta eğitim sektöründen sermaye yığan eğitim kapitalistleri, sağ ellerini sıkıp ileri doğru uzatır, baş parmaklarını aşağıya doğru çevirir, can çekişenlerin işleri bitirilsin işareti yaparlar…- kaç öğretmen daha intihara itilecek?

Bu yıl ki, KPSS sınavı şimdiden gerçek bir cehenneme dönüşmüş durumda. Krizin ve güvencesizleşmenin birikimli etkisi, KPSS’de “umut” arayanların sayısını muazzam artırdı. KPSS başvuru kuyrukları izdihama dönüştü. Yüzbinlerce yeni mezunun yanısıra işsiz, güvencesiz işçi kendilerine tek “şans” ve “gelecek güvencesi”ymiş gibi sunulan KPSS savaşına travmatik bir biçimde giriyorlar.

Tüm umudunu buna bağlamak, bunun için kendisi gibi yüzbinlerle bir ölüm kalım savaşına sürülmek: “Yaşasın ücretli kölelik düzeni, ölecek olanlar seni selamlıyor!” demekle eş değerdir…

“Kazananlar” savaş alanında kalmış onlarca ölü, onbinlerce ruhsal olarak yaralı arasında belki göğüslerini yumruklayarak zafer çığlıkları atacaklar. Fakat tüm kazandıkları, geçici bir “kırıntı” olacak ve bu kırıntıda zaten onbinlerin uçuruma biraz daha itilmesi pahasına olduğu için, çok geçmeden eriyip gidecek.

Ya kazanamayanlar! Öğretmen ve KPSS intiharlarının, bu yıl sınavdan sonra adeta bir furyaya dönüşebileceğini görmek için, müneccim olmak gerekmez.

Her intihardan sonra bir iki protestoyla emeği koruyamayacak, yaşamı savunamayacak noktadayız.

Emeğin korunması mücadelesi, öğretmen emeği ve onurunun korunması mücadelesi, öğretmenlerin birbiriyle ölüm kalım rekabeti tuzağına son verip, ücretli kölelik düzenine karşı örgütlü ve bilinçli sınıf savaşımına girmesiyle yükselecek.

Kahrolsun ücretli kölelik düzeni, yalnızca yaşayabilmek için bile seni öldüreceğiz!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*