Anasayfa » GÜNDEM » Atık Kağıt İşçilerine Saldırı

Atık Kağıt İşçilerine Saldırı

Daha önceki yıllarda atık kağıt işçilerine yönelik saldırılar ve atık kağıt işçilerini işsiz bırakma saldırısı yaşanmış ancak hem işçilerin mücadelesi hemde atık kağıt tekellerinin alt yapı vb konumlanışının hazır olmamsı nedeniyle o dönem çıkarılan yasalar uygulanamamıştı.

Bakanlık 2011 Atık Kontrolü Yönetim Planı’na göre lisanslı firmaların kağıt işçilerinden atık alması yasaklanmıştı. Ancak alt yapı yoksunluğu ve işçilerin şirketlerin toplayabileceğinin çok üstünde atık kağıt toplama kapasitesi olması nedeniyle bu plan uygulanamamıştı. Şimdiyse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kağıt işçilerinin emeklere yönelik daha kapsamlı bir saldırıya hazırlanıyor. Bakanlık atık kağıt toplayan işçilerden kağıt alan firmalara 140 bin TL ceza kesmeye hazırlanıyor. Bu saldırı binlerce atık kağıt işçisinin işsiz kalmasına neden olacak bir saldırı.

geri-donusum-iscileri-dernegi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 20 Ocak sabah saatlerinde atık kağıt işçilerinden geri dönüştürülmek üzere kağıt alan şirketlere tebligat ve denetim memurları yolladı. Firmalara sokakta kağıt toplayan atık kağıt işçilerinden atık almaları durumunda 140.000 TL ceza ödeyecekleri söylendi. Bu düzenleme yarım milyona ulaşan işçinin işsiz kalmasına neden olacak bir düzenleme.

Atık kağıt toplama işi oldukça güçlü bir sektör olsada yüzbinlerce işçi işçi statüsünde tanımlanmıyor. Geleceksiz ve güvencesiz bir iş kolu olarak atık kağıt işçiliği sürüyor. Bu sektörde ki tekelleşme ise her geçen gün daha da artıyor. Bu son saldırının arkasında da büyük kağıt tekellerinin kar hırsının yattığı çıplak bir gerçek. Milyon dolarlık bir sektör olan atık kağıt sektöründe kar oranını artırmanın arayışında olan tekeller saldırıyı daha da yükseltiyorlar.

2013 yılında Geri Dönüşüm İşçileri Derneği’ni kurmuştu. Türkiye’de yaklaşık yarım milyon kağıt işçisi topladığı kağıtları atık toplama tesislerine satarak geçimini sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “şartları iyileştirmek” adı altında uygulamaya koyduğu düzenleme ile birlikte firmaların sokaktaki toplayıcılardan atık almasını yasaklandı. Böylece belirli şirketlerde çalışabilecek az sayıda işçinin dışında kalan binlercesi işsiz kaldı. İşçilere karşı şirketlerin eli düçlendirilmiş oldu.  Bu da işçilerin ucuz iş gücü olarak bu tekellerde çalışmasının hatta esenek ve kiralik işçi olarak çalışmasının önünü açan bir düzenleme olacaktır.

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Dinçer Mendillioğlu bir açıklama yaparak saldırının boyutuna ve yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Dinçer Mendillioğlu’nun açıklaması şöyle;

20/01/2016 sabah saat 10:30 itibariyle Çevre Şehircilik Bakanlığı sokaklardan kağıt toplayan binlerce Atık Kağıt İşçisini işsiz bıraktı. Bakanlık kağıt işçilerinden, kağıt alan lisanslı firmalara yolladığı tebligat ve denetleme memurları ile, toplayıcıdan kağıt almaları durumunda yasal çerçevede 140.000 TL. ceza uygulayacağını belirterek binlerce ailenin yaşamını berbat hale dönüştürdü.

Sözde şartları iyileştirme adı altında binlerce emekçi ve aileleri sırf Ankara menşeili iki firmanın diğer firmaları ihbarı sonucu işsiz kaldı. Çevre Şehircilik Bakanlığına sokaktan kağıt toplayan işçilerin yaşamlarını iyileştireceğiz sözünü ve brifingini veren iki firmanın ahlaksızca tutumu yüzünden, binlerce Atık Kağıt İşçisi şu an itibariyle sokaklarda kendi kaderlerine terk edilmiş durumdalar.

Kağıt işçilerinin yaşam şartları iyileştirilmeli deyip Bakanlığa yalan, yanlış ve ahlaksızca bilgiler verip, birkaç işçiyi kendilerine köle edip diğer binlercesinin işsiz kalmasının önünü açan Firmaların isimleri;

1- Ekber Çavuşoğlu ve Haydar Çavuşoğlu isimli ekmek ve emek düşmanı kişilerin işlettiği SİMAT Geri Dönüşüm Sistemi isimli firma

2- Kemal Şahin isimli emek ve ekmek düşmanı isimli kişinin işlettiği ÇINAR Kağıt Atık Ambalaj isimli firma

Bu iki firmanın aylardır Çevre Şehircilik Bakanlığının kapısını aşındırıp, sözde sokak toplayanları sisteme dahil etmeliyiz sunumlarının karşılığı, bir anda binlerce kağıt toplayan işçinin bu kış şartlarında işsiz kalmasına sebebiyet vermiştir. Bu yazıyı elden ele dolaşımını tüm duyarlı dostlardan rica ediyorum.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*