Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ateş olmayan yerden grev çıkmaz

Ateş olmayan yerden grev çıkmaz

Böyle grev olmaz, olursa başarılı olmaz.

Birleşik Metal-İş Sendikası (BMİS) Başkanı Adnan Serdaroğlu, grev başlamadan önce sendikanın Gebze’de düzenlediği dayanışma gecesinde salona dev bir “Metal İşçileri Tarih Yazıyor!” pankartı astırmıştı. Konuşmasında, “Bu pankartı ben astırdım, çünkü tarih yazıyoruz, MESS’in-Türk Metal’in saltanatını yıkıyoruz” diyordu.

Gelişmeler niyetin bu olmadığını gösterdi

BMİS 21 fabrikada grev sürecine başlamış olmasına karşın, bu fabrikaları tek tek birbirinden ayırdı. Her birinin grev başlangıç tarihini farklı farklı belirledi. Ardından da her bir fabrikada tek tek anlaşma yoluna gitti. İlk on fabrika neredeyse bitti, geriye diğer on fabrika kaldı.

Bu metal işçilerinin gücünü bölen bir taktiktir. Oysa yetkili sendika olarak BMİS’in MESS’in karşısına toplu olarak, tüm işyerlerinde ortak grevle, ortak anlaşma sağlayarak çıkmaması “yasal olarak” bile suç! İşçiler için faşist 12 Eylül yasalarının üzerine çöreklenmiş neoliberal iş yasasının hükümlerinin dahi gerisinde bir tutum bu. Sendika adı üzerinde, yasada dediği gibi “grup toplu iş sözleşmesi” yapar, BMİS bunu dahi yapmıyor. Tek tek işletmelerde işyeri sözleşmesi imzalıyor. Ardından bu anlaşmaları kılıfına uyduracak şekilde MESS’le ortak protokolde resmileştirmeyi planlıyor.

Neden bunu yapıyor?

Sendika, işçilerin çıkarına olacak şekilde, tek tek patronlara şartlarını kabul ettirerek MESS’i bölmeye çalışıyor olsa, bu anlaşılabilir. Ama durum bu değil. Tek tek imzalanan sözleşmelerin koşulları oldukça geri. Yeni “sosyal haklar” zaten yok, ücretler açısından da belirsiz kuruşluk artışların sözü ediliyor. Greve çıkan işçiler dahi nasıl, hangi koşullarda patronla anlaşıldığını bilmiyor. Ama grevler başlar başlamaz, aynı gün, hatta başlayamadan bitiriliyor.

BMİS grev olmayan bir grev yürütüyor

Öyle ki, metal işçilerinin grevi DİSK’in sayfasında bile kendisine yer bulmuyor.

Öyle ki, Birleşik Metal sanki bir grev yokmuşçasına örgütlü olduğu fabrikalardan greve dair tek bir ses yükselsin istemiyor.

Öyle ki, çeşitli eylemlerde Birleşik Metal kortejlerinde “grev, işgal, direniş” sloganları dahi duyulmuyor.

Öyle ki, greve destek halkaları örülmüyor, desteğe gelenler bin pişman ediliyor.

Gelişmeler bize sendika yönetiminin greve değil, seçime hazırlandığını gösteriyor!

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi’nin istifasından sonra genel başkanlık koltuğunu kim dolduracak, kafalar daha çok bunun hesaplarıyla meşgul. Grev mi? “Yaptık işte” demek için, olabildiğince “kazasız belasız”, yani sessiz sedasız patronlarla kapalı kapılar arkasında anlaşılarak yürütülüyor.

Böyle grev olmaz! Böyle olursa, başarılı olmaz!

İşçi sınıfının ve metal işçilerinin bu grev sürecinden edindiği temel derslerden biri budur. Grev fikrinin, grev silahının böylesi bir biçimde eskitilmesi, boşa çıkarılması, sonrasında da “grev de yaptık, olmuyor işte, elimizden gelen bu” düşüncesini yaymak soluksuz, yorgun, yenik, yılgın, tabansız küçük burjuvaların ruh halidir. İşçi sınıfı bu sınırlara hapsolmamalıdır.

Küçük burjuvalar, büyük burjuvalarla anlaşır. Onları birleştiren işçi sınıfının devrimci enerjisinden, yıkıcı ve kurucu gücünden duyulan korkudur. “Amman bir olay olmadan, şu grev sayfasını kapatalım” diye düşünürler. Bunun psikolojisiyle davranırlar.

İşçiler için ise her grev, kanını, iliğini, emek gücünü emip semirenlerle, sınıf düşmanı patronlar sınıfı ile göğüs göğse karşılaşma zamanıdır. Bir mücadeledir grev, “kim kimi yenerse”, o anda kim güçlüyse o kazanır.

İşçilerin bu grev mücadelelerinden, bu tek tek çarpışmalardan, patronlarla gündelik dövüşten biriktirdiği ise daha uzun dönemli ve esas kalıcı olandır.

Sınıfın birliği, sınıfın kini, sınıfın bilinci, sınıfın mücadele azmidir. Dostunu düşmanını bilmektir.

Böyle grev olmaz! Olursa, başarılı olmaz!

Her grev bir deneyimdir. Metal işçileri ve tüm işçiler bu grevden, kendi eylemlerine, kendi örgütlülüklerine, kendi komite ve meclislerine güven dışında yaslanacak pek az şeye sahip olduklarını öğrenmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*