Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ataması yapılmayan öğretmenlerden eylem

Ataması yapılmayan öğretmenlerden eylem

İSTANBUL-Ataması yapılmayan yaklaşık 100 öğretmen güvenceli iş, koşulsuz atama, nitelikli eğitim talepleri ve Milli Eğitim Bakanı’nın kendilerini “yem bekleyen güvercin”e benzetmesini protesto için saat 13.00’te Eminönü’ndeki Yeni Camii önünde toplandı.

Ataması yapılmayan öğretmen adaylarının bazılarının babaları, bazılarının da çocukları destek için eyleme katıldı.

Katılımcılar, “Şubatta 30 bin atama istiyoruz” yazılı bir pankart ve “Ücretmen değil Öğretmen”, “Öğretmenler işsiz okullar öğretmensiz”, “Bekle beni anne beraber atanırız”, “Sadaka değil atama istiyoruz” yazılı dövizler açtı.

Ayrıca öğretmenler, hep bir ağızdan “Ücretli köle olmayacağız”, şeklinde slogan attı.

İlk olarak Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu İstanbul Sözcüsü Duygu Semiz bir konuşma yaptı. Semiz, savaş çığırtkanlığının arttırıldığı bir süreçte olunduğuna dikkat çekerek bütçenin savaşa değil eğitime ayrılması gerektiğine dikkat çekti. Semiz, ‘Biz koşulsuz atamanın yapılması için mücadele veriyoruz. Yıllardır öğretmenler adeta yarış atı gibi birbirleriyle yarıştırılıyor. Bizlere ücretli köle olmayı dayatan bu hükümeti protesto ediyoruz’ şeklinde konuştu.

Semiz’in konuşmasının ardından basın açıklamasını Tuba Kalem okudu. Açıklamada 4+4+4 yasası sonrası eğitimde öğretmen ihtiyacının daha çok ortaya çıktığı vurgulandı. Hazırlanan 2013 bütçesi ve ücretli öğretmenlik uygulamasına dikkat çekilerek eğitimin niteliksizleştirildiği ifade edildi.

Açıklama “Öğretmenlik bizlere sunulmuş bir lütuf değil, onlarca yıllık emeğimiz ve alınterimizin neticesidir. Bizler emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak için alanlardayız ve hakkımızı alıncaya dek mücadele edeceğiz.” vurgusuyla sona erdi.

Öğretmenler diplomalarını yakarak atanmamalarını protesto etti

Açıklamanın okunmasının ardından grubun şubat ayında 30.000 atama gerçekleşmesi talebi yinelendi ve diplomaların artık işe yaramadığı ifade edilerek temsili diplomalar ateşe verildi.

Bakanın güvercin ifadesinin bir aşağılama niyeti taşıdığı fakat güvercinin barışı temsil eden haberciler olduğu söylenerek getirilen güvercinler gökyüzüne salındı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*