Anasayfa » DÜNYA » Asya Avustralya İşçi Sağlığı Haberleri

Asya Avustralya İşçi Sağlığı Haberleri

KORELİ KAMYON ŞOFÖRLERİ YÜKSEKTE PROTESTO EYLEMİNE BAŞLADI
Dev gıda şirketi Pulmuone’de çalışan kamyon şoförleri düşük ücretlere, uzun çalışma saatlerine ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı çalışma koşullarına karşı greve gitti. Şirket görüşme yapmayı reddetmekle kalmadı, polisi ve çeteleri de devreye sokarak işçiler üzerindeki baskısını sürdürdü. Geçtiğimiz ayın sonunda iki işçi durumlarını kamuoyuna duyurmak için yüksekte oturma eylemine başladı. Koreli işçiler son yıllarda yüksekte yapılan protesto eylemlerine sıkça başvuruyor. Polis son günlerde kamyoncular sendikası bürolarına yönelik baskıyı artırdı.
BASKILAR FİLİSTİNLİ İŞÇİLERİ DAHA FAZLA ETKİLİYOR
İsrail’de ve İşgal Altındaki Topraklarda şiddetin tırmanışına ilişkin veriler kamuoyuna sıkça yansımasına rağmen Filistinlilerin çoğu için normal bir hayat yaşamak artık imkansız. Barışçıl muhalefet bile karşısında İsrail asker ve polisini buluyor. Örneğin, geçenlerde bir Filistin insan hakları örgütü basıldı. Üstüne üstlük, siyasal iklim Filistinli işçiler için yaşamı daha da zorlaştırıyor. İşçiler kendilerini kuşatma altında hissediyor, işyerlerinde haklarını savunmaktan çekiniyor ve işlerini kaybetmekten korkuyorlar.
KÖRFEZ ÜLKELERİNDE YENİ KAMPANYALAR
Orta Doğu’nun zengin Körfez ülkelerinde göçmen işçilerin katlanmak zorunda oldukları koşullar biliniyor. İşçileri güçsüzleştiren ve ellerini kollarını bağlayan en önemli etmenlerden biri de Suudi Arabistan, Katar ve BAE gibi ülkelerde uygulanan Kafala sistemi*. Tecrit ve sendika kuramamak da tabloyu tamamlayan unsurlar. Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olması nedeniyle dikkatler yeniden bu ülkeye çevrilmiş bulunuyor. Yeni futbol stadyumlarının inşası sırasında iş cinayetleri ve son derece ağır çalışma ve yaşam koşulları da sıkça gündeme geliyor.
 
* Lübnan, Bahreyn, Irak, Ürdün, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerde ağırlıklı olarak inşaat ve ev hizmetlerinde çalışan göçmen işçileri gözetim altında tutmak için kullanılan sistem. Göçmen işçilerin işten ayrılma, ülkeyi terketme gibi hakları pasaportlarına el koyularak engelleniyor -Çev.
ÜCRET ARTIŞI İSTEYEN ENDONEZYALI İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI
Endonezyalı işçiler son yıllarda geçimlik ücret talebiyle kitlesel eylemler gerçekleştirdi. Son bir yıldır ekonomik koşullar ağırlaşıyor ve işten atılan işçi sayısı artıyor. Fakat işçiler örgütlenmeye ve mücadeleye devam ediyorlar. Ekim ayı sonunda 30.000’den fazla işçi asgari ücretin yükseltilmesi talebiyle Cakarta’daki Başkanlık Sarayı’nın önünde bir araya geldi. İşçilere saldıran polis 25 işçiyi gözaltına aldı. Ertesi gün serbest bırakılan işçiler kötü muamele görmediklerini belirttiler.
ÇİN: BU DA KAZA DEĞİL
Orta Çin’deki Beiwudu kentine bağlı Wuyang ilçesinde bir inşaatın çökmesi sonucu 17 işçi ve pek çoğu yaralandı. Ne yazık ki bu ne ilkti, ne de son. Son raporlara göre bu yıl büyük inşaatlarda meydana gelen 80 çökme olayı yüzlerce işçinin ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu. Yıllardır devam eden baskıya rağmen Çin’de işçiler yaşamlarının hiçe sayılmasına karşı ardı ardına isyan ediyorlar.
 
PAKİSTAN’DA FABRİKA ÇÖKMESİ SONUCU YİNE İŞÇİLER ÖLDÜ
Pakistan’da bu hafta başında dört katlı bir fabrikanın içinde çalışıldığı sırada çökmesi sonucu en az 25 işçi öldü ve 100’den fazlası yaralandı. Pakistan’da pek çok işçi bu tip katliamlarda yaşamını yitiriyor. 3 yıl önce Dakka’da yaşanan Rana Plaza katliamının acısı hala taze. Fabrika çökme olayları da elbette ki münferit değil. Ücretler bastırılarak azami karın elde edildiği dibe doğru yarışa dayalı bir ekonomik sistemin mantıki sonucu. Bu dengesizliğe müdahale etmek, iş cinayetlerini durdurmak, iş güvenliğini sağlamak ve insanca yaşanacak bir ücret elde etmek için işçilerin güçlü ve bağımsız sendikalarda örgütlenmekten başka çaresi yok.
Çeviren: Nilgün Güngör
dunyaisig

http://www.guvenlicalisma.org/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*