İki aydan uzun süredir tutuklu bulunan Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a özgürlük talebiyle çeşitli eylem ve etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. En son olarak ise 21 Ekim tarihinde ODTÜ’de Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a Özgürlük Paneli gerçekleştirildi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay kapatılan Özgür Gündem gazetesinin “yayın danışma kurulu üyeliği” görevinde bulunurken haksız bir şekilde gözaltına alınarak “silahlı terör örgütü üyeliği” gerekçesiyle tutuklandılar. Hala açık bir iddianame bulunmazken fiili özgürlüklerinden alıkonulma hali devam etmekte. Bunun için Türkiye ve dünya çapında çeşitli çevrelerden destek mesajları, serbest bırakılmaları yönünde talep, açıklama ve eylemler gelmeye devam ediyor.

ODTÜ’de gerçekleşen paneli ise ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu düzenledi. Panelde ilk olarak topluluk adına bir açılış konuşması yapıldı. Arkasından Aslı Erdoğan’ın annesi Mine Aydostlu sözü aldı. Aydostlu konuşmasında, Aslı Erdoğan’a ezilenden yana olmayı öğrettiklerini ve onun bu duruşu bir adım daha ileri götürerek bunu bütün yaşamına ve edebiyatına sindirdiğini şu sözlerle anlattı:

“Bir kesilen ağaçta o vardır, öldürülen bir kadında o vardır, işkence gören bir mahpusta, F Tipi cezaevlerinde, tüm acılarda hep o vardır. Bu acıları hisseder ve olduğu gibi yazar. Güneydoğu’yu yazmıştır, oradaki acıları yazmıştır. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyadaki mağdurların yanında olmuştur.” Ardından Aydostlu kızının bir dizesini okuyarak onu anlatmaya devam etti:

“’Kendi kanımızla yazdığımız edebiyat ki ben ona hakikat diyorum.’ O hakikaten edebiyatı kendi kanıyla yazmıştır. Bu nedenle de büyük bir yazardır. Evrensel bir yazar olmuştur. Bir sürü ödül kazanmıştır ve dediği gibi hakikati yazdığı için de bir demokrasi sembolü olmuştur. Aslı içeri atıldı ama bunun hukuki hiçbir yanı yoktur, tamamen siyasidir.”

Mine Aydostlu’nun ardından sözü Öğretim Elemanları Derneği başkanı Dr. Besim Can Zırh aldı. Konuşmasında yaşanan süreci kısaca aktararak bellek tazelemesi yaptı. Bir sosyolog olarak son süreci şu sözlerle değerlendirdi:

“Öncelikle bu bir sürecin içerisinde tutuklamalar gelip bizi vurdu. Başka süreçler gibi, imzacı akademisyenler gibi ve sonrasında karşılaşılan birçok başka süreç gibi. Ben özellikle bunun 2015 yılı başından itibaren, özellikle Haziran seçimleri odaklı gelişen bir siyasal sürecin sonucu olduğunu ve bu siyasal süreci sadece Türkiye’de değil, dünya açısından da anlayabilecek bir semptomatik okumasını yapabileceğimizi düşünüyorum. Öncelikle HDP’nin seçime parti olarak gireceğini duyurması ve ülkenin farklı köşelerinden yapılan çağrılar coşkuyla karşılanmaya başladığı andan itibaren bir şekilde kurulmuş ve işletilen müzakere süreci masasının sallanmaya başladığı, ben bunun netice sosyolojisine dair önemli bir gösteren olduğunu düşünüyorum.

5 Haziran Diyarbakır mitingi son mitingdi, orada bir saldırıya maruz kalındı. Hemen ardından 20 Temmuz Suruç’ta başka bir saldırıyla karşı karşıya kaldık ve kendi adıma söyleyeyim aslında suruç’la beraber mevsimin çok keskin döndüğünü artık söylemek mümkün. Ve sonrasında bütün bu uzun ve sıcak yazda, barışa dair umutlarımızı yeşerten 7 Haziran seçimlerinin fiili olarak hükümsüz sayıldığı bir döneme girdik ve 1 Kasım seçimlerine çok gergin bir atmosferde, biz ÖED olarak okulda yan yana gelelim, içine sürüklendiğimiz bu kabus sırasında birbirimize yakın duralım ve barışa dair bir mütalaa mümkünse bunu güçlendirelim diye bir dizi etkinlik yapmaya karar vermiştik. İlkini 5 Ekim 2015 tarihinde ‘ODTÜ barışı konuşuyor’ adıyla yaptık ve maalesef beş gün sonrasında Ankara’da 10 Ekim saldırısıyla çok derin bir kabusa uyandık. Bunun arkasından 22 Ekim tarihinde ‘Barışın Sözcükleri’ panelini yaptık ve Necmiye Alpay bu panelde konuşmacıydı. Türkiye’de şehitlik kavramının nasıl ikili bir anlamı olduğundan ve 10 Ekim’le dilimize giren ‘barış şehitliği’ kavramına dikkat çekti ve bunun aslında ne kadar ürkütücü olduğunu bize tekrar hatırlattı. 5 Haziran’da başlayan bu süreç durmadı, 10 Ekim’den sonra 17 Şubat ve 13 Mart Kızılay patlamaları meydana geldi. Bu iklim devam etti. Ben Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın tutukluluklarının özellikle son iki yılımıza yayılan ama bu süreç içinde 10 Ekim merkezli anlaşılması gerektiğini düşünüyorum.”

Besim Can Zırh’ın ardından etkinlik, Aslı Erdoğan’ın arkadaşı öykü yazarı Pelin Buzluk’un konuşmasıyla devam etti. Pelin Buzluk da kısa bir bellek tazelemesinin ardından sürece dair genel bir değerlendirme yaptı:

“Özellikle Suruç sonrası öyle hızlı ve kanlı ki öyle taşınılmaz ki kalbimizi, aklımızı her birinin yasına yettiremiyoruz. Burada Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay özelinde konuşacağız. Önceden bildiğimiz, uzaktan yalnız sözcüklerle de olsa belli bir gönül bağı kurduğumuz insanlar. Bu insanların başına gelenlere tabii ki daha hassas tepki gösteriyoruz, bu çok normal. Ancak büyük resmi de görmemiz gerekiyor, bu tutuklamaların, davaların adli değil politik olduğunu, devletin resmi görüşüne katılmadığımızda bütün muhalifleri terörist diye yaftaladığını ve bunu da sürdüreceğini, muhaliflerin temel hak ve özgürlüklerden mahrum kalacağını görüyoruz.”

Etkinlik Mustafa Orman’ın, Aslı Erdoğan’ın arkadaşları platformu adına bir konuşmacının ve Aslı Erdoğan’ın basın danışmanının yaptığı konuşmalarla devam etti. Konuşmalarda yaşanan süreçten, baskı altındaki yazar, gazeteci ve bütün muhalif kesimlerden bahsedildi. Bir de devam eden yazı nöbeti için [email protected] adresine yazı gönderme çağrısı yapıldı. Son olarak ise katılımcıların soru ve yorumlarıyla etkinliğin sonuna gelindi. Ayrıca cezaevine ulaştırılmak üzere kartpostallar imzalandı; ODTÜ’de ve diğer bazı üniversitelerde yapılması planlanan Aslı Erdoğan okuma atölyeleri için bir stant açılarak Aslı Erdoğan’ın kitapları satışa sunuldu, dayanışma kutusu oluşturuldu, kartpostallar dağıtıldı. Yaklaşık iki hafta sonra ODTÜ’de başlayacak olan Aslı Erdoğan atölyesinin tam olarak yerini ve zamanını da ayrıca buradan duyuracağız.

*Fotoğraflar ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu’ndan alınmıştır.

14560165_1113594712022467_9041449140982209421_o-1024x576

14691311_1113594595355812_4502265784881818475_o-1024x576

14711514_1113594762022462_1254874479594267835_o-1024x576

14753264_1113594705355801_2532095187320482918_o-1024x576