Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Asker G3’le Kendini İki kez Vurdu İddiası

Asker G3’le Kendini İki kez Vurdu İddiası

Şemdinli’de geçen yıl zorunlu askerlik yaparken intihar ettiği açıklanan Yılmaz Çelgin’in otopsi raporunun ayrıntıları ortaya çıktı.
Rapora göre, Çelgin’in kafasında biri çene altından biri alından giren iki kurşun bulundu.
Çelgin’in annesi Nurdan Sözer, oğlunun intihar etmediğinin, öldürüldüğünün kanıtlandığını belirtirken, avukat Cemal Emir ise konuyu önce Anayasa Mahkemesi’ne, orada da bir sonuç çıkmazsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını söyledi.

CNNTürk’ün haberine göre, Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Şemdinli Tekeli 2. Hudut Tabur Komutanlığı’nda zorunlu olarak askerlik yapan piyade onbaşı Çelgin, 21 Haziran 2012’de birlikte nöbet tuttuğu Anıl Yavuz’u yanından uzaklaştırdıktan sonra hayatını kaybetti.

Olayın intihar olduğu ileri sürülse de oğlunun intihar ettiğine inanmayan anne Nurdan Sözer’e Çelgin’in ölümünden 40 gün sonra Van Askeri Savcılığı’nın ölüm nedenini belirleyen otopsi raporu teslim edildi.
Raporda Çelgin’in kesin ölüm sebebinin ateşli silah yaralanmasına bağlı kafatası kırıkları ile birlikte beyin kanaması olduğu belirtildi. Göğüs ve karın bölgesinde kanamaya rastlanılmadığı belirtilen raporun sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi: “Cesette iki adet ateşli silah kurşun çekirdeği yarası bulundu. Haricen frontalden giren ateşli silah kurşun çekirdeğinin plas tepkisi ile pariatel ve ağır beyin dokusunu harabiyetine neden olarak önden arkaya seyirle oksipatelden vücudu terk ettiği bu atışın tek başına ölümü meydana getirir nitelikte olduğu, haricen çene altından düz bir hatla burun köküne kadar hafif arkadan seyirle burun kökünden çıkan ateşli silah çekirdeğinin etimait kemiklerde parçalanma meydana getirdiği, kafa taban kırığında etkisi olduğu düşünüldüğünden ölüme katkısı olduğu düşünülmüştür.”

“Bir insan G3’le kendini iki kez nasıl vurabilir?”

Raporu inceleyinceye kadar ikinci kurşun girişinden haberi olmayan anne Sözer, bir insanın G3 tüfeğiyle kendini iki kez vuramayacağına dikkat çekiyor ve ekliyor:
“Oğlum alın ve çene altı bölgesinden giren iki kurşun sonucu yaşamını yitirdi. İkinci kurşunun varlığını, defin işleminden önce cenazeyi gören kız kardeşim de doğruluyor. Bir insan kendisini önce çene altından, sonra da alnından vuramaz.
“İki kurşunun izlediği yola bakılınca 90 derece açı farkı olduğu görülüyor. Silah seride olsa bile bu görülmüş bir şey değil. İkinci kurşun izi cinayetin belgesidir. Katillerinin bulunmasını istiyorum.
Olay anında oğlunun yanındaki Anıl Yavuz isimli askerle görüşmek istedim, ancak Yavuz’u benden kaçırdılar.”
“Yavuz’un ifadeleri çelişkili. Ölüm anında yanında olan Anıl Yavuz isimli er, yoldayken Yılmaz’ın tuvaletini yapmak bahanesiyle kendini uzaklaştırıp çalıların arasına girdiğini, 10 metre yürüdükten sonra tetik düşürme sesi, ardından da 2 el silah sesi duyduğunu anlatıyor. Her şeyin titizlikle incelendiği raporda iki silah sesi arasında ne kadar zaman olduğu belirtilmiyor. Üstelik silahtan parmak izi alınmamış.”
“Olaydan bir saat önce oğlum arkadaşıyla telefonda görüşmüş. ‘Nöbetten sonra tekrar görüşürüz’ demiş ve kapatmış. Hiçbir sorundan, sıkıntıdan bahsetmemiş. Olay sırasında bölükte görevli Teğmen Barış Şen’i arayıp olay hakkında bilgi almak istedim. Konuşmanın bir yerinde bana ‘Hayat Yılmaz’a ikinci bir şans verdi. Ama o bunu kullanamadı’ dedi. Açık konuşmasını istedim ama cevap alamadan telefonu kapattı. Daha sonra o teğmene yine ulaşmak istedim ancak olmadı. Birkaç ay önce de istifa ederek ordudan ayrıldığını öğrendim.”

* 2002’den bu yana askeriyede intihar eden veya intihar sonucu öldüğü ileri sürülenlerin sayısı 948

bianet.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*