Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Asgari ücret tiyatrosu başladı

Asgari ücret tiyatrosu başladı

2014 yılında uygulanacak Asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları başladı.

Görüşmeler 15 kişilik birkomisyon tarafından yapılırken komisyon 5 işçi 5 patron 5’de hükümet temsilcisinden oluşuyor.

Hükümet Ocak 2014 ve Temmuz 2014 dönemleri için %3 ücret artışı olarak açıkladı.

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor.

Orta oyunu olarak görülen ve patronun isteği dışında bir sonucun çıkmadığı görüşmeler işçi sınıfının kendi temsiliyetini sağladığı zaman değişecektir ancak.

DİSK’ten eylem

İstanbul’da DİSK’in yaptığı eylemle asgari ücret görüşmeleri protesto edildi. Eyleme katılan DİSK’liler “Asgari yaşamak istemiyoruz”, “Tayyip sen yaşa 800 liraya” sloganları atarak SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünde toplandı. DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu burada bir basın açıklaması yaptı…

asgariücret

 

Açıklamada Çerkezoğlu şunları ifade etti.

“Araştırma Enstitümüz DİSK-AR’ın son hesaplamalarına göre açlık sınırı Kasım 2013 itibari ile 1121 TL’ye ulaştı. Yoksulluk sınırı 3 bin 544 TL seviyesinde. Evli, eşi çalışmayan bir işçinin asgari geçim indirimi ile eline geçen ise yalnızca 840 TL’dir.

Bu ücretle işçi hangi temel ihtiyacını karşılayabilir? Araştırma dairemiz DİSK-AR’ın Asgari Ücret Değerlendirme Raporu’nu bugün basın ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

İşçi ailesiyle beraber tüm gelirini beslenmeye ayırdığında bugünkü asgari ücret, asgari gıda ihtiyacının bile %75’ini, yani ayın dört haftasının üç haftasında karşılayabilmektedir. Bunun adı cinayettir!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*