Anasayfa » GENÇLİK » ASF: Bitti!

ASF: Bitti!

Avrupa Sosyal Forumu’nun (ASF) altıncısı, 30 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında, Türkiye’de düzenlenen ASF; sonuç bildirisinin yayınlanmasının ardından, bitti.

Ancak, biten; sadece Türkiye’deki 6. ASF olmadı! Dünya çapındaki sınıf mücadelesin, dev çaplı kanallarından biri olan, Dünya Sosyal Forumu ile birlikte; ASF de, bitti. Belki, tümden bitti. Belki de, şimdilik, bir süreliğine bitti.

Belki de, bir daha ortaya çıkmamacasına, bitti. Belki de, sermayenin, dünya çapındaki krizi ve bir üst düzeye çıkardığı saldırısı için, kendi sınıfsal ihtiyaçlarına göre, yeniden kalıba sokması için, bir süreliğine, bitti. Belki de, işçi sınıfının, gelişen ihtiyaçları doğrultusunda savaşım kapasitesini çok daha fazla büyütme zorunluluğuyla, mücadele içinde, yeniden ve yeni bir kalıba dökmesi için, şimdilik, bitti.

Belkilerin hangisinin, hangi oranda gerçekleşeceğini, sınıf mücadelesinin gelişimi belirleyecek. Fakat, tüm bu belkiler bir yana: ASF de, DSF de, gerçekten bitti!

“Hayır! Su dökmeyin!… Ateşi yakın!”
ASF, törenle gömülecek!…

Cenaze törenine, uzlaşmaz karşıt sınıfların, işçi sınıfı ve sermayenin; kolkola birlikte katılıp katılmayacaklarını; ya da hangi sınıfın katılıp hangi sınıfın katılmayacağını; katılan sınıfın, slogan mı atacağı, yoksa dua mı edeceğini; slogan atacak ise, atacağı sloganların, “Sermayenin ASF’si yaşadı, yaşıyor, yaşayacak!” mı, yoksa “Proleter sosyalist enternasyonalist militan kolektif kitlesel yeni bir ‘ASF’/’DSF’ kurmak için; hurrraaaaa!” mı olacağını vb., bugünden kestirmek oldukça zor.

Fakat, kurulduğundan bu yana olduğu gibi; bugünden geleceğe; bugünkü tükenişine olduğu gibi, yeniden kuruluşuna dair de, tutumumuz; kilitlendiğimiz ve her an geliştirerek yeniden ürettiğimiz tutkulu hayallerimizden düşüncelerimize, komünist proleter duruş yönümüzden etkinliğimize kadar; besbelli…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*