Anasayfa » GÜNDEM » Artvin’de Direniş Sürüyor

Artvin’de Direniş Sürüyor

Artvin’de Cengiz Holdinge bağlı firmanın maden ocağı açma girişimleri karşısında günlerdir direnen bölge halkı 16 Şubat’ta şirket yetkililerinin bölgeye takviye jandarma ile geleceği bilgisi üzerine bölgeye giderek araçlar ile barikat kurmuştu.  Cerattepe’ye çıkan yolu Atmaca mevkiinde araçlarıyla kapatan işçi ve emekçilere polis ve jandarma gaz bombaları ve plastik mermiler ile saldırıdı.

Dün gece boyu işçi ve emekçiler nöbet tutarak direnişi sürdürdü. Dünkü direniş sayesinde polis ve jandarma geri adım atmak zorunda kalmıştı. Ayrıca dün gece Artvin’de birçok noktada işçi ve emekçiler ışık yakıp söndürme eylemleri yaptılar. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “vurun geçin” emri verdiği bilgisi dün basına yansımıştı.

Bu sabah (17 Şubat) erken saatlerden itibaren Cerattepe’ye polis ve jandarma takviyesi yapıldı. Halk polis saldırısına karşı geceden barikatlar kurarken şehir merkezinde kontak kapatıldı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Valilik Binası önünde açlık grevine başladı. Otobüs firmaları araçlarıyla Artvin girişini kapattılar. Halk sabah 09.20 itibariyle başlayan saldırıya karşı direnişe geçti.

Sermayenin doğayı ve yaşamı talan ettiği, ağaç, ırmak ve ne varsa yok ettiği bir dönemde Artvinli işçi ve emekçilerin bu direnişi önemli bir yerde duruyor. Sabah saatlerinden itibaren barikat başlarındaki bekleyişte polis saldırısı da sürüyor. Çevre illerden çok sayıda jandarma ve polis bölgeye geldi. Polis ve jandarma sermayenin hizmetindedir. Cengiz Holding emrediyor polis ve jandarma işçi ve emekçilere saldırıyor.

Cengiz İnşaat da Murgul’dan iş makinelerini yola çıkardığı bilgisi bölgeden geliyor. Cerattepe’ye yapılan saldırının ardından esnaf kepenk kapatarak direnişe katıldı. Yeşil Artvin Der Başkanı Nur Neşe Karahan gözaltına alındı. Polis evleri hedef alarak gaz bombası atıyor, bazı evlerin bahçelerine düşen gaz bombaları nedeniyle yangın çıktı.

cerattepe-17-2-16-7

Saldırılarda şu ana kadar 20 kişi gözaltına alındı. Artvin merkezden de trafik durduruldu. Ayrıca burada da esnaf yaşamı durdurdu. Direniş sırasında araçları çekmeye gelen çekicinin parçası işçi ve emekçiler tarafından söküldü. Cerattepe’de barikatlar kurulmaya devam ediyor. Cerattepe yolunun her bir noktasında ayrı bir barikat var. Artvinliler Cengiz Holding’in madeni için çevre illerden polis takviyesi yapılmasına karşı tüm Artvinlileri ve yaşam savunucularını Artvin’e çağırıyor.

Polis saldırısı da direniş de sürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*