Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Artık öldürülmek istemiyoruz!

Artık öldürülmek istemiyoruz!

2 Temmuz günü Maden Mühendisi arkadaşımız Nalan Emine Sandık kadın cinayetine kurban gitti. Sevgilisi tarafından öldürüldüğü iddia edilen Nalan Emine Sandık bize bir kez daha hatırlattı ki, hiç bir kadın erkek şiddetinin hedefi olmaktan kurtulamıyor. Hangi meslek grubundan, sınıftan, yaş grubundan ya da memleketten gelirsek gelelim erkek şiddeti karşısında tek ortak noktamız kadın olmak. Rakamlar hala değişmedi, resmi kayıtlara göre 2014’ün ilk altı ayında katledilen kadın sayısı 139, bunun dışında intihar süsüyle öldürülüp sessizce gömülen birçok kadın var. 2010 yılında sevgilisi tarafından öldürülen Peyzaj Mimarı arkadaşımız Hülya Yolcubal’ın ardından da yine aynı şeyleri söylemiştik.

“Her hafta ortalama iki kadın şimdiki veya eski eşi veya sevgilisi tarafından öldürülüyor. Evlenme teklifini kabul etmemek, boşanmak istemek, sevgiliden ayrılmak, artık başka bir erkeği sevmek gibi gerekçeler erkeklerin kadınları öldürmesine yetiyor. Bu gerekçelere dayanarak katillere haksız tahrik indirimi uygulanıyor, kadın katliamı meşrulaştırılıyor. Çünkü kadın katilleri gibi, yasa koyucu da, uygulayıcı da kadınların kendi hayatlarının sahibi bağımsız bireyler olduğuna inanmıyor. Son 7 yılda kadın cinayetleri yüzde 1400 arttı. Her kadın cinayeti, hayatta kalan kadınlar için bir gözdağı. Hiçbiri münferit değil. İşte bu nedenle kadın cinayetleri politiktir ve işte bu nedenle tüm kadınlar kadın cinayetlerinde taraftır.”

O günden bugüne sözümüz değişmedi, sözümüzü değiştiren hiç bir gelişme olmadı. Kadın cinayetleri daha da artıyor. Günde 5 kadın öldürülüyor. Yürürlüğe giren yeni yargı paketinde kadın cinayetlerine dair hiç bir yasal gelişme bulunmazken, cinsel suçlarla ilgili kanunlarda taciz kategorikleştirilerek bazı suçlara indirimler getirildi. Popülist yayınlarla medyada kadına ve çocuğa karsı işlenen cinsel suçlara ağır cezalar getiriliyor denilerek toplum kandırılıyor. Eşitsizlikler arttıkça şiddetin arttığı bir ortamda kadın ve çocuklar daha fazla mağdur ediliyor.
Kadın cinayetleri ve kadına karsı şiddet suçları son bulmadıkça bizler tekrar tekrar aynı şeyleri söylemeye devam edeceğiz. Nalan Emine Sandık cinayeti titizlikle soruşturulmalı ve şüpheli ölümü bir an evvel açıklığa kavuşturulmalıdır. Kadınlar yalnız değildir ve mücadelemizi ortaklaştırdığımız sürece erkek egemen sistemi yeneceğiz.

İmzacılar
TMMOB’li Kadınlar
Kadın Mühendisler Mimarlar Şehir Planlamacılar ve Teknik Elemanlar
Emek ve Meslek Örgütlerinden Kadınlar
Petrol İş Kadın Dergisi
Yoğurtçu Kadın Forumu
Hayat TV Ekmek ve Gül Ekibi
Esenyalı Kadın Derneği
Yeldeğirmeni Dayanışması Kadınları
Eğitim Sen 3 No’lu Kadın Komisyonunu
Emekliler Dayanışma Sendikası
Karadeniz İlleri Kadın Platformu Trabzon Derneği (KİKAP)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*