Anasayfa » DÜNYA » Arjantin’de işçiler ayakta

Arjantin’de işçiler ayakta

Etkin Haber Ajansı’nın aktarımına göre Arjantin’de yeni işçi risk mevzuatının sadece sigorta şirketlerine hizmet ettiğini belirten işçiler, sokağa dökülerek eylem yaptı.

Başkent Buenos Aires’teki Ulusal Kongre binasının önünde biraraya gelen binlerce işçi, Devlet Başkanı Cristina Fernandez tarafından kabul edilen yasayı protesto etti.

Arjantinliler kongreyi ablukaya alırken, eylemi örgütleyen İşçiler Genel Konfederasyonu (CGT) ve Arjantin İşçiler Merkezi, yeni mevzuatın sadece İşçi Riski Güvencesi Şirketleri’ne yarayacağını belirtiyor.

Devlet Başkanının yılda binlerce işçiyi öldüren büyük şirketleri desteklediğini belirten işçiler, her gün 20 işçinin iş cinayetine kurban gittiğini ve bunların 16’sının meslek hastalığından kaynaklandığını kaydetti.

Fernandez’in ilk mevzuatı açıkladığında iş kazalarında işçilere yüzde 20 daha fazla tazminat ödeneceğini ve mevcut sigortayla ödenmeyen tedavilerin de ödeme kapsamına alınacağını açıkladığını belirten işçiler, şimdi kamu ya da özel şirketler arasında seçim yapmaya zorlandıklarını ifade etti.

Muhalefet partileri tarafından da halka yapılan çağrılarda yeni mevzuatın hedef alınması istendi. İşçilerin haklarını korumayan bu mevzuatın iptalini isteyen muhalefet, bunun sadece işçilere zarar vereceğini kaydetti.

İşçilerin eylemlerinin süremesi beklenirken, sendikalar ülkede şimdiye kadar yapılmış en kitlesel eylemleri yapacaklarını duyurdu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda TBMM’de kabul edilen yeni İş Sağlığı ve Güvenliği yasası özel şirketlere yeni bir sermaye birikim alanı olarak işçilerin sağlık ve güvenliğinin açılmasını hedefliyor. Kamudaki bütçe açıklarını kapatma adı altında tüm sosyal güvencelerin hak niteliğinden soyundurulması ve özel sigorta şirketlerine kar amaçlı devri neoliberal kapitalist sistemin güncel ve küresel saldırılarından biri. Arjantin’deki işçi eylemleri Türkiye’deki yeni İş Sağlığı ve Güvenliği yasa ve yönetmeliklerine karşı tutulması gereken yolu işaret ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*