Anasayfa » DÜNYA » Arjantin’de büyük işçi gösterileri (video)

Arjantin’de büyük işçi gösterileri (video)

Arjantin’de hükümetin sosyal güvenlik ve emeklilikte yeni hak gaspları getiren düzenlemesine karşı onbinler sokaktaydı.

Başkan Mauricio Macri’nin sosyal sigorta haklarını, yoksulluk yardımlarını ve emekli maaşlarını düşüren düzenlemenin ülkenin büyük cari açıklarını azaltmaya ve yabancı yatırım çekmeye dönük olduğunu söylemesi öfkeyi daha da artırdı.

Sendikalar bir günlük genel grev ilan ederken, onbinlerce işçi, emekli ve genç başkanlık sarayına yürüyüş yaptı.

Gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda çok sayıda eylemci ve polis yaralandı, 90 kişi gözaltına alındı. Göstericiler polise taş ve molotof atarken, özel harekat polisleri de gaz bombası ve plastik mermi yağdırdı. Göstericilerin ana meydanda bir kaç kez polisi dağıtıp geri çekilmeye zorladığı görüldü.

Macri, gösterilerin ardından “Bu reformların zor olduğunu biliyor, kötü olduğunu düşünenlere de saygı duyuyorum, ama uzun vadede herkesin iyiliği için buna mecburuz” türünden laflar geveledi.

Arjantin kapitalizmi 2001 krizi ve isyanıyla borç ödemelerini kısmen durdurmak zorunda kalmıştı. Emperyalist kapitalist mali oligarşiyle sürdürdüğü borç müzakereleri çerçevesinde, yeni borç alım olanağına kavuştu! Bunun ödülü de, bu yılın Kasım ayımdan itibaren kamu istihdam kesintileri, vergilerin artırılması, sosyal güvenlik ve hakların budanmasını öngören, işçi sınıfına yeni saldırı paketleri oldu!

Yeni bir işçi sınıfı ve isyan dalgası da mayalanıyor…

Masiva movilización contra la reforma laboral de Macri. Necesitamos un paro general ya!

Posted by Nuevo MAS on Donnerstag, 30. November 2017

Tanta gente de donde salieron!?

Posted by Gladys Gonzalez on Montag, 18. Dezember 2017

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*