Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Arçelik işçileri: “Kahrolsun sendika ağaları!”

Arçelik işçileri: “Kahrolsun sendika ağaları!”

Arçelik’te işten atma saldırısıyla karşılaşan işçiler bugün fabrika önünde eylemdeydi.

Arçelik Çayırova fabrikası önünde bugün saat 11.30’da yapılan eylemle işçiler, üretimde daralma olmadığını, patron-Türk Metal işbirliğine itiraz ettikleri için işten atıldıklarını söylediler.

Atılan işçiler açtıkları dövizlerle Türk metal çetesini hedef aldılar. İşçiler “Sıfırcı sendika”, “Patron sekreteri Türk metal”, “Sendika işveren ortaklığına son” dövizlerini açtılar. Metal İşçileri Birliği çalışanları da eyleme “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “BOSCH, Arçelik, Tofaş… İşten atmalar yasaklansın!” dövizleriyle katılarak destek verdi.

“Kahrolsun sendika ağaları!”

Basın açıklamasını atılan işçiler adına Yılmaz Güney okudu. Sözlerine Arçelik’in gerçek emekçileri olarak işçi kıyımına son verilmesi için toplandıklarını belirterek başlayan Güney, Arçelik yönetimini ve Türk Metal çetesini şu sözlerle hedef aldı:

“Biz emekçilerin yanında olması gereken, koltuklarının sevdasına düşüp Arçelik’te yapılan ve artık yeter dediğimiz işçi kıyımlarına sessiz kalıp göz yuman Türk Metal Sendikası’nı kınıyoruz. Biliyoruz ki bizler üretim azaldığı için değil yapılan bu haksızlıklara göz yummadığımız, sessiz kalıp susmadan dik bir duruş sergilediğimiz için işlerimizden çıkarıldık”

Güney Arçelik şirketini dünyada söz sahibi bir konuma taşımak için ailelerinden ve kendilerinden feragat ettiklerini ifade ederek “Bizim suçumuz kazandırmak mı?” diye sordu.

Açıklama atılan “Arçelik işçisi yalnız değildir!”, “Atılan işçiler geri alınsın!”, “Kahrolsun sendika ağaları!” sloganlarıyla son buldu. Eylemde işçilerin patron kadar kendilerini ortada bırakan Türk Metal çetesine de tepkili oldukları görüldü.

Arçelik’te ne olmuştu?

Geçtiğimiz Aralık ayında TİS tartışmaları sırasında bir grup işçiye ekstra zam yapılması gündeme gelmiş ve sendikanın TİS planlamaları işçiler tarafından protesto edilmişti. Yeni yıl öncesi Arçelik, “daralma” gerekçesiyle 80 kadar işçiyi kapının önüne koydu. Ancak atılan işçilerin büyük kısmının protestoya katılanlardan oluşması daralmanın bahane olduğunu gösterdi. Arçelik’i de bünyesinde barındıran Koç Holding’in, son on yılda yüzde 683 oranında büyüdüğü de daralmanın gerçek dışılığının bir başka kanıtı.

Atılan işçiler işe iade davalarını açtıklarını bundan sonra da hak arama mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ediyor.

kizilbayrak.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*