Anasayfa » BASINDAN » Aras Kargo işçileri ile söyleşi… ‘Aras Kargo işçilere değer vermiyor, sendikadan beklentilerimiz var’

Aras Kargo işçileri ile söyleşi… ‘Aras Kargo işçilere değer vermiyor, sendikadan beklentilerimiz var’

Aras Kargo’da, yılan hikâyesine dönüşen sendikal yetki davası geçtiğimiz ay nihayet sonuçlandı ve Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yaşanan kısa bir gerginliğin ardından şirket ile işçilerin üyesi olduğu TÜMTİS arasında sözleşme imzalandı.

İşçi Gazetesi, Aras Kargo’da çalışan işçilerle, çalışma koşulları, sorunları ve sendikadan beklentileri üzerine görüştü…

Kurye H: Yemeklerden başlarsak, öyle pek güzel yemek yok, hergün düşük maliyetli yemekler çıkıyor. Maaş dersen 8 sene oldu pek bir umudum yok. Mesailer dersen (kahkaha atıyor) 02.00′ da geliyoruz çıkışımız araçların gelişine bağlı, mesai saatimiz bitiyor araba var diyerek bekletiyorlar. Bizim çıkış saati 11.00 oluyor bu hergün böyle. Çalışana değer verilmiyor, sen yoğun çalışsan bile “Hadi, hadi.” diyerek bağırmaktan başka bir şey yok. Geç çıkınca bir şey yok. Birgün gelmeyince hemen tutanak, kendileri gelmeyince (haftada birisi) idari izinli. Biz raporlu bile olsak maaştan kesiliyor. Yöneticiler sadece kendi adamlarını kolluyor.

Sendika denince kendi adıma ilk önce ekonomik beklentilerim var. Ondan sonra birtakım şeylerin düzene girmesi yani en önemlisi çıkış saatimin belirli olması. Bu halledilemiyorsa hiç değilse mesai ücretini alayım. Daha sonra yemek parası ya da yemeklerin düzeltilmesi, kötü yemek çıkacağına parasını alayım hiç olmazsa yemekler çöpe gitmesin.

Kurye S: Aras’ta mesai diye bir şey yok. Mesai, vicdanlarına kalmış bir şey. Vardiyanın giriş saati belli, çıkış saati belirli değil. Yemekler 3’ncü 4’ncü sınıf yemekler. Çok yemek firması değişti, gelen gideni arattı. Yaptığımız işe göre aldığımız ücretler çok düşük. Harcadığımız emeğe göre çok yetersiz.

Sendikadan beklentim milletin hakkını savunması. 3 günlük çalışanla 10 yıllık çalışan aynı ücreti alıyor. Buna bir düzen getirilmesi lazım. Taşeronlarla kadroluların aynı statüde ve aynı sosyal haklara sahip olması lazım…

Kurye Ü: Aras Kargo da çalışma düzeni bence hiç iyi değil. Ne mesaisi var, maaşlar çok düşük, yemekleri de hiç iyi değil. Başımızda elleri cebinde boş boş adamlar dolaşıyor, hiç bir iş yapmadan bizden fazla maaş alıyorlar.

Sendikadan iyi şeyler bekliyorum. En azından maaşların yükseltilmesi, maaş dışında sendikadan bir şey beklediğim yok. En önemlisi maaşlarımız.
Şoför E: 17 yıllık elemanım 1.740 TL maaş alıyorum. Mesai aldığımı ise hiç hatırlamıyorum. Yemekler zaten rezalet, yemek yerine ticket verseler daha iyi olur. Vasıfsız adamlar yöneticilik yapıyor. 2 koyun bile güdemez bunlar. Sürekli işlerimize karışıyolar.

Sendikadan çok şey bekliyorum. Öncelikle çalışma şartlarının daha iyi olması, iş güvencesi, yediğimiz yemeklerin daha kaliteli olması. Çay bile 5 para etmiyor. Arıtma su kullanmak istemiyoruz. Maaşların ve sosyal hakların yükselmesi lazım. Bu hakları kazanırsak sendika burada el üstünde tutulur.

Kurye S: Çalışma koşulları çok ağır. Çalışan bütün işçi arkadaşlarda bel ağrısı ve fıtık var. Bantlardan 50-60 kg. ağırlığında kargolar geliyor.Çabuk ve seri bir şekilde almamız gerekiyor. Kamyonda yükleme yaparken 5 kişi çalışıyoruz. Başımızda 5 tane yönetici “Hadi, hadi” bağırıyor ve çalışanlara hakaret ediyorlar. Başımızda yöneticiler, şefler ve yalakalar var, elleri belinde dolaşan. Bu yalakalar hiç iş yapmadan genel müdürlükten atama almadan şef gibi dolaştırılıyor ve işçilere hakaret ediyorlar. İşe giriş saati belli çıkış saati belli değil. Mesai diye bir şey yok. Sabahları bir kadın geliyor “yönetici” sıfatıyla alana girer girmez ciyak ciyak bağırıyor. Bir de itici bir ses tonu var, insan evladı olsa evden atar öylelerini. Yemekler ise efsane(!) Pilavdan sümüklü böcek bile çıktı. Sanki Fransızız anasını satayım. O yüzden yıllardır işyerinde yemek yiyemiyorum.

Sendikadan beklentim maaşların yükseltilmesi, sosyal hakların kazanılması, sakal bıyık yasağının kaldırılması, iş güvencemizin sağlanılması. Çünkü 2 gün traş olmazsak piskolojik baskı yapıyorlar, tutanak tutuyorlar.

kaynak:İşçi Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*