Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Anteks işçileri barikat kurdu, makineleri ateşe verdi

Anteks işçileri barikat kurdu, makineleri ateşe verdi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Anteks tekstil fabrikasında, 100 işçi fabrikanın giriş kapısına barikat kurarak fabrika bahçesini işgal ederek patronun kaçırmak istediği ütü makinalerini ateşe verdi.

1200 işçinin çalıştığı Anteks’te patron 6 ay önce fabrikayı kapattığını söyleyerek, işçilerin ücret ve tazminatlarını gasp ederek işten çıkartmıştı.

İşçilerin kişi başına 30 ila 50’şer bin lira, toplamda ise bin 200’e yakın işçinin 22 milyon lira civarında alacağı var.

İşçiler alacakları ödenmediği takdirde fabrikayı da ateşe vereceklerini söylüyorlar.

Anteks işçileri aylardır hak arayışında

Organize Sanayi Bölgesindeki Anteks İplik Fabrikasından çıkarılan işçiler fabrika kapanmadan önce de ödenmeyen ücretleri için mücadele etmeye başlamışlardı. İşçiler geçen eylül ayından itibaren ise tazminatları ve geriye dönük ücret alacakları için eylemler yapıyor.

Anteks işçileri, Ankara’ya gitmiş, ancak bir sonuç alamamışlardı. 1 Mayıs eyleminde de taleplerini dile getirmişlerdi.

Türkiye’nin büyük tekstil fabrikaları arasında yer alan, 56 ülkeye iplik, konfeksiyon ve dokuma ürünleri ihracı gerçekleştiren Ataç Şirketler Grubu’na bağlı Anteks, 1200 kadar işçinin önce 6 aylık maaşlarını ödemedi, ardından ekonomik krizi bahane ederek işçileri tazminatlarını ödemeden işten çıkardı. Kişi başına 30-35-45-50 bin lira, toplamda 22 milyon lira alacakları olduğunu vurgulayan işçiler kendileri ile 10 aylık protokol yapıldığını fakat kendilerine 1 maaş dışında bir ödeme yapılmadığını belirtiyor.

antalyada-isciler-fabrikanin-makinelerini-yaktic13e4f41434402b57ae5

Zararlarının karşılanması ve alın terlerinin verilmesi için Ankara’ya gitmiş, AKP ve CHP ile görüşmeye çalışmış, Antalya’da AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’le görüşmek istemiş ancak bir sonuç alamamıştı. Anteks işçileri Erdoğan’ın Antalya’daki seçim mitingine de toplu olarak katılıp sloganlarla sesini duyurmuş ve hakkını aramıştı. Şirketin Erzurum’daki HES projesinde çalışan ancak işveren tarafından ücretleri ödenmeyen 200 işçi için de destek vermek amacıyla yollara düştüklerini söyleyen Anteks işçileri kendi alacaklarının şirketin içinin boşaltılıp mal varlıklarının şirket yöneticilerinin yakınlarına aktarıldığı, ayrıca fabrikada kalan ürünlerin kaçırılıp, satılarak işçilerin haklarının zayi edildiği belirtmişlerdi.

İcra konulacak malların satılmasının yanında geriye kalan malların da Yapı Kredi Bankası tarafından el konulması nedeniyle hukuki başvurular da sonuçsuz kalıyor. İşçiler ayrıca Deniz Baykal’ın damadı Halil Ataman’ın 5 ay kadar önce yönetim kurulundan ayrılması ve yerine Murat Uysal’ın gelmesi sonrası da alacakları için oyalama taktiği uygulandığını belirtiyor.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*