Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İnşaat Mühendisleri Odasına açık çağrımızdır!..

İnşaat Mühendisleri Odasına açık çağrımızdır!..

Cansel Malatyalı’nın işe geri alınması talebiyle 15.08.2012 tarihinde saat 18:30 da İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkez binasında yönetim kurulu başkanı Tamer Yüzgeç ve sekreter üye Levent Darı ile aşagıda imzası bulunan kurumlar adına bir heyet tarafından görüşme gerçekleştirilmiştir.Toplantıda İMO Yönetim kurulu Başkanı Tamer Yüzgeç;

-Cansel Malatyalı’nın işten atılma sebebinin ”performans düşüklüğü” olmadığını işten atılma sebebi olarak ”uyumsuzluk ve disiplinsizlik” olduğunu söyleyerek Cansel Malatyalın’nın iştem atılmasını meşrulaştırmaya çalışarak önümüzdeki süreçte siyasal iktidarın odalara yaptığı baskıyı gerekçe gösterek işten atılmaların devam edeceğini söyleyerek Cansel Malatyalı’nın işe geri alınması talebine yaklaşımını ilk cümlesinde belli etmiş oldu.Orada bulunan heyet adına bu yaklaşıma karşılık olarak kendisini Devrimci-demokrat ve emekten yana ifade eden bir kurumun çalışanına MOBBİNG uygulayarak işten atmasını hiçbir şekilde kabul edilebilecek bir tutum olmadığı belirtildi.

-Tamer Yüzgeç; Cansel Malatyalı’nın tekrar İMO da işe alınması durumunda oda da çalışan 300 işçinin işten çıkarılması anlamına geldiğini belirterek oda da herkesin Cansel Malatyalı’ya düşman olarak göstermeye çalışarak Cansel Malatyalının hiçbir şekilde İMO da işe başlayamayacağını söyledi.Böyle bir yaklaşımın gerçek olmadığı heyet tarafından belirterek burada bulunan bir çok işçi Cansel Malatyalı’nın direnişine destek olduğunu süreç içerisinde görüldüğü Tamer Yüzgeç’e ifade edildi.

Bizler burada imzası buunan kurumlar adına bu yaşanan sürecin gerek Cansel Malatyalı’ya gerekese de İMO ya zarar verdiğini düşünerek bu olumsuz durumun ortadan kalıdırılmasını istiyoruz.Sizlerden de bu sorunun çözüm noktasında elinizi taşın altına sokmanızı bekliyoruz.Bizler Cansel Malatyalı’nın illaki İMO da işe başlaması konusunda ısrarcı değiliz, kendisinin TMMOB bünysinde herhengi bir odada işe başlayarak mağduriyetinin giderilmesini talep ettik.

Taner Yüzgeç Cansel Malatyalı’nın son yaşanan süreçle birlikte hiçbir şekilde gerek İMO da gerekse de TMMOB bünyesinde işe başlayamayacağını söyeledi.Bizlerde son söz olarak Cansel Malatyalının bundan sonraki süreçte yapacağı eylem etkinliklerde kendisinin yanında olacağımızı belirterek toplantıdan ayrıldık.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASINA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!…

Biz aşağıda imzası olan kurumlar; İnşaat Mühendisleri odasında ki işinden atılan ve işine geri dönmek için başladığı direnişinin 178.gününü dolduran Cansel Malatyalı’nın destek talebini görüşmek üzere İnsan Hakları Derneği’nin çağrısıyla 14.08.2012 günü İHD Ankara Şubesinde bir araya gelerek aşağıdaki değerlendirmelerde ortaklaşmışlardır.

1-İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Canssel Malatyalı’nın iş akdini fesh ederken ”performans yetersizliğini” gerekçe göstermektedir.

”Performansa dayalı” çalışma sistemini getirirken siyasal iktidara karşı emek ve meslek örgütleri ile birlikte ”bu yasa egemenlerin eline emekçileri istediği biçimde cezalandırma olanağı veriyor.” Diyerek sokağa çıkan İMO ‘nun bugün bir çalışanını ”performans” gerekçisiyle sokağa atması kabul edilemez.

-Devlet ile bugüne kadar ”performans düşüklüğü” gerekeçesiyle emekçilerin iş akdini feshetmeye cesaret edememiştir.Ancak ”performansı düşük” personelin ücretinde artış yapmayarak vb. şekilde cezalandırma yoluna gidebilmektedir.

-İMO yönetimi emekçileri sokağa atmak konusunda devletin bile önünde gittiğinin farkında mıdır?

2-Cansel Malatyalı’nın işine geri dönmek için başlattığı ve bugün 178.gününü dolduran direnişi son derece meşru, haklı ve her türlü övgüye layık örnek bir davranıştır.Emekçiler ve ezilenlerin gasp edilen haklarının elde etmek için basın açıklaması,bildiri, el ilanı, oturma eylemi, pankart asma, hatta işyerine oturup terk etmeme -işgal- vb.bütün mücadele yol ve yöntemleri de haklı ve meşrudur.

3-İMO yönetiminin Cansel Malatyalı ve destekçilerinin bu meşru ve haklı mücadele yöntemlerini polis çağırarak, çevik kuvvetle,biber gazı kullanarak dışarı atması, polis şiddetine maruz bırakması hiçbir biçimde kabul edilemez.

4-İMO yönetimi Cansel Malatyalı’nın iş akdine fesh ettiğinden bu yana İMO için 10′ a yakın özel güvenlik görevlisi istihdam etmeye başlamıştır.

Bu tavır emekçilerin hak taleplerini tazyikli suyla, copla, panzerle, zehirli gazla bastırıken emekçilerin talep ettiklerinden fazlası bir bütçeyle güvenlik görevlisi istihdam eden polisin maaşına zam yapan biber gazına, panzere vb. para aktaran faşizan devlet aygıtının tavrıyla şaşırtıcı bir benzerlik göstermektedir.

10 yıl ÖDP de çalıştıktan sonra 5 yıl da İMO da çalışan ve 178 gündür direnen Cansel Malatyalı’nın görev alanı içine giren işleri yapmadığı ya da ”düşük performansla çalıştığı” iddiası bize inandırıcı gelmemekle birlikte bu iddianın bir an olsun doğru olduğunu varsaysak bu sadece performans düşüklüğünün Cansel Malatyalı’ya uygulanan MOBBİNGE bağlı olabileceğini kanıtlamaktadır.

Süre gelen ve giderek kilitlenen bir kadın emekçinin işine geri dönme talebi etrefındaki bu gelişmelerin Devrimci Demokrat olduğunu iddia eden kişi ve grupların yönetiminde olduğu İMO’yu ve Devrimci- Demokrat İnşaat Mühendislerini de yıprattığını ve üzdüğünü üzülerek izliyoruz.

Bu değerlendirmeler ışığında İMO yönetiminden kendisini ve İnşşat Mühendisleri camiasını da daha fazla yıpratmadan hak arayan, işine geri dönme talebi dışında bir talebi olmayan bir kadın emekçiyi de daha fazla mağdur etmeden derhal işe iade etmesini talep ediyoruz.

İMO yönetiminin bu tatsız gelişmeler nedeniyle Cansel Malatyalı şahsında bütün direnen emekçilere ve Devrimci-Demokrat kamuoyuna da ayrıca bir ”özür borcu”olduğunu düşünüyoruz.

Cansel Malatyalı’nın işe iade talebi kabul edilmediği taktirde Cansel Malatyalı işe iade edilinceye kadar her türlü sokak eylemi dahil destek eylem ve etkinliklerine başlayacağımızın da bilinmesini istiyoruz.

Devrimci Proletarya, Kaldıraç, EDP, BDSP, Alınteri, İHD, EHP, ÇHD, ESM 1No’lu ŞUBE, TÖP, BDP, SDP, SP, ESP, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*