Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Anlatılan senin ölümün!

Anlatılan senin ölümün!

Aşağıda, çoğu gazetelerin 3.sayfalarında zorlukla yer bulabilen, bulsa bile bir holding patronunun hangi yalıyı kaça satın aldığı, ya da şarkıcı bilmemkimin bilmemhangi otelde sahne ücretinin ne kadar olduğu, ya da şu dizi oyuncusunun en son kiminle birlikte olduğundan, futbolcunun kaç bin liralık arabası olduğu kadar bile dikkat çekmeyen haberler var.

Burjuvazi için sadece “makinanın bir parçası” ve bozulursa yenisiyle değiştirilecek kadar anlam taşımamız bizim için hiç şaşırtıcı değildir. Şaşırtıcı ve üzücü olan ise ulus-din-sınıf farklılıkları başta olmak üzere burjuvazinin yüzlerce, binlerce toplumsal, kültürel, ahlaki mekanizma ve ilişkilerle içimize kadar girerek bizi kendi sınıfımıza yabancılaştırmasıdır. Bizim haberlerimiz olan, burjuvazinin gazete köşelerindeki bu tür kapitalist iş cinayetlerine ilgisiz kalınırken, her türlü tv, sinema, müzik, moda, tüketim gibi egemen sınıfa ve sınıf egemenliğinin devamına yarayan bu tür alışkanlıklar ve refleksler evimize, arkadaşlık kuruşumuza, sınıfımızla ilişki kuruşumuza kadar her şeye zerkedilmiştir.

Aşağıdaki sadece ufak bir kısmı olan iş cinayeti haberlerinin veriliş tarzındaki mekaniklik, işçi sınıfı tarafından okunuşunda da aynı mekanikliği getirmekte, kendisiyle ve içinde bulunduğu sınıfıyla ilişki kuruş basit bir aynılaştırma yapılamıyorsa (aynı sektör, memleket vs gibi) çoğu zaman, öğretilen dini vazifeler (“Allah rahmet eylesin” vs.) üzerinden olmaktadır. Bize öğretilen bu tür haberlere “kader” gözüyle bakmamızdır, eğer ki ilişki kuracaksak ta sınıfsal istek ve duygularımız üzerinden olmamalıdır ve kesinlikle dini temellerin dışına da çıkılmamalıdır. O nedenle, çoğu zaman “Allahın geride kalanlara yardım etmesi” temennisinin ötesine geçilemez ilişki kuruş.

Ama hayır, tüm bunlar kader değildir, kapitalizmin kendisidir. Çoğu zaman basit önlemlerle engellenebilecek bu cinayetlerin ortaya çıkardığı en önemli sonuç ise patronların gözündeki değerimizdir. Bazen halatsız inşaat tepelerinde dolaştırılan, bazen hayvan gibi kamyonlara doldurulan, bazen maskesiz kot kumlamada çalıştırılan, hayvanların bile yaşayamayacağı şartlarda yaşamamız beklenen kendimiz değilsek bile sınıf kardeşimizdir.

Tüm bu cinayetler karşısında yüksek sesle söylememiz gereken bir şey varsa o da iş cinayetlerinin kapitalizmin kendisi olduğudur.

SON 45 GÜNÜN İŞ CİNAYETLERİ ve CİNAYET GİRİŞİMLERİ HABERLERİ

4 işçi inşaatın 17. katından düştü: 4 ölü (10-11-2010)
Konya’nın Selçuklu ilçesindeki 25 katlı bir inşaatın 17. katında asansör boşluğunda kaynak işiyle uğraşan işçilerden aşağıya düşen işçilerden 3’ü olay yerinde hayatını kaybederken, ağır yaralanan bir işçi Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındı. Hastaneye kaldırılan işçi de hayatını kaybetti. Ağır yaralanan işçinin de hayatını kaybetmesiyle olayda ölü sayısı 4’e yükseldi.

25 işçi pamuk tarlasında ilaçtan zehirlendi (08-11-2010)
Alınan bilgiye göre, merkeze bağlı Mihraplı köyünde sabah tarlaya pamuk toplamaya giden işçiler, bir süre sonra mide bulantısı ve nefes darlığı yaşamaya başladı. Şanlıurfa’da tarım ilacından etkilendiği belirtilen 25 kişi hastaneye kaldırıldı. İşçilerden 4’ünün durumunun ağır olduğu bildirildi.

Toprak altında kalan işçi kurtarıldı (10-11-2010)
Fatih Mahallesi’nde bulunan itfaiye istasyon inşaatı önündeki atık su borularının döşenmesi için açılan üç metre derinliğindeki kanalda çalışan işçilerden Harun Aslan göçük sonucu toprağın altında kaldı. Bir saatlik çalışmanın ardından Harun Aslan, yaralı olarak kurtarıldıktan sonra ambulansla Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Hastanesi’ne kaldırıldı.

İşçi minibüsü devrildi: 23 yaralı (03-11-2010)
Konya’da mevsimlik işçileri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 8’i çocuk 23 kişi yaralandı. Yaralılar, Kadınhanı ve Ilgın Devlet hastanelerinde tedavi altına alındı.

Hastane inşaatından düşen işçi öldü (30-10-2010)
Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeni binasının inşaatında çalışan işçi, 6. kattan düşerek hayatını kaybetti. 26 yaşındaki talihsiz işçi yapılan tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

Demiryolu işçisinin feci ölümü (24-10-2010)
Devlet Demiryolları Haydarpaşa Garı Bakım Atölyesi’nde iki vagon arasında çalışan elektrik teknisyeni, trenin hareket etmesi sonucu tren tamponları arasında sıkışarak feci şekilde can verdi.

Haydarpaşa Garı Vagon Bakım Atölyesi’nde meydana gelen olayda elektrik ustası olarak görevli TCDD işçisi Kadri Yılmaz (55) iki vagon arasında elektrik bağlantısı için çalıştığı sırada öndeki tren aniden hareket etti. Başı iki tren arasındaki tamponların arasına sıkışan Kadri Yılmaz olay yerinde feci şekilde can verdi.

İşçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 2 ölü (24-10-2010)
Batman’da işçilerin bulunduğu minibüs ile kamyonun çarpışması sonucu 2 işçiöldü, 12 işçi yaralandı.

Beton mikserine sıkışan işçi hayatını kaybetti (18-10-2010)

Hatay’da Asi Nehri ıslah çalışması sırasında, bir inşaat firmasında çalışan Ahmet Kahraman (28), nehir ıslah çalışmaları sırasında beton mikserine sıkıştı. Kahraman, olay yerinde hayatını kaybetti.

Karbonmonoksitten 8 işçi zehirlendi (20-10-2010)
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi rektörlük bina inşaatının şantiyesinde işçi olarak çalışan Kayalar Dağdevren, Uğur Tekin, Vahti Çakmak, Selim Eroğlu, Aytaç Özveren, Veli Delibaş, Cihan Eroğlu ile Bülent Topçu inşaat binasındaki kaldıkları odada kömür sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendiler. 8 işçi, yerleşkedeki Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Tedavi altına alınan işçilerin hayati tehlikelerinin bulunduğu bildirildi.

Viyadük yapımında kaza: 1 ölü (07-10-2010)
Artvin-Erzurum karayolunun Narlık köyü mevkisinde yapımı süren viyadük inşaatında kalıp işçisi olarak çalışan Sağlar Alkan (17) ile Ahmet Turna, kalıpları söktükleri sırada dengelerini kaybederek yaklaşık 27 metre yükseklikten düştü.
Kazada, Sağlar Alkan olay yerinde hayatını kaybetti, Ahmet Turna ise ağır yaralandı.

Tarım işçileri kaza yaptı: 36 yaralı (06-10-2010)
Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan kamyonun devrilmesi sonucu 36 kişi yaralandı. Tarım işçilerinin, Gaziantep’ten Araban’a pamuk toplamak için gittiği öğrenildi.

Üzerine mermer düşen işçi öldü (22-10-2010)
Yeşilyayla köyü Karagedik mevkisindeki özel bir firmaya ait mermer ocağında çalışan Yusuf Kenan Kurt (27), kesilmekte olan mermer blokun arasına girdiğinde, bloktan kopan bir parça üzerine düştü. Osmaniye Devlet Hastanesine sevk edilen Kurt, hayatını kaybetti.

Tersanede kayıp işçinin cesedi denizde bulundu (11-10-2010)
Tuzla Tersaneler bölgesinde denizde bir işçinin cesedi bulundu. 7 Ekim Perşembe gününden beri kayıp olduğu öğrenilen işçinin cesedi sabah saatlerinde su üzerinde görülerek denizden çıkarıldı.

Akıma kapılan işçi hayatını kaybetti (04-10-2010)
Kayseri’de mevsimlik işçi olarak çalışan 27 yaşındaki kişi İncesu ilçesine bağlı Dokuzpınar köyü yakınlarındaki elektrik direğine bakım yapmak için çıktı. İşçi akıma kapılarak hayatını kaybetti.

Başkent’te inşaattan düşen işçi öldü (26-09-2010)
Ankara’da bir kooperatife ait Çayyolu Alacaatlı mevkisindeki inşaatta çalışan işçi 11. katta bulunan seyyar vinci bir üst kata taşımak için sökmek istedi. Vincin yerinden kurtulmasıyla zemine çakılan işçi öldü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*