Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da “Ulusal İstihdam Stratejisi ve Sınıf Mücadelesi” paneli gerçekleştirildi

Ankara’da “Ulusal İstihdam Stratejisi ve Sınıf Mücadelesi” paneli gerçekleştirildi

İşçi Meclisi  paneller dizisinin 3. sünü “Ulusal İstihdam Stratejisi ve Sınıf Mücadelesi” konusuyla Ankara’da gerçekleştirdi.

Panel, katledilişinin 7. yılında Hrant Dink, sınıf mücadelesinde yaşamını yitirenler ve iş cinayetinde ölen işçiler için yapılan saygı duruşu ile başladı

Panelistler Ankara Üniversitesi SBF’den Dr. Utku Balaban ve Devrimci Proletarya temsilciydi. Sunumların arkasından Almanya Ver.di sendikasından bir sağlık işçisi ile skype bağlantısı yapıldı. Sağlık işçisi UİS sürecinin Almanya özelinde Avrupadaki seyri ve mücadelesine yönelik aktarımlarda bulundu.

Dr. Utku Balaban sunumuna, UİS belgesinin genel hatlarının analizini yaparak başladı. UİS belgesinin işsizliğin azaltılması, tarım dışı istihdamın arttırılması, kayıt dışı istihdamın kayıt altına alınması, taşeron çalışma rejiminin önündeki engellerin kaldırılması, esnek çalışma ve çağrı üzerine ve ev eksenli çalıştırmanın yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini belirtti. Daha sonrasında bu uygulamaların fiilen gerçekleştirildiği ama yasalaştırılacağını ifade etti.

Devrimci Proletarya temsilcisi ise sunumunda, işçi sınıfının toplumsallaşması, kadın, genç, kürt işçilerin katılımıyla sınıfın genişleyen kesimlerine farklı biçimlerde hitap edilmesi gerektiğini vurguladı. Toplumsallaşmış ve siyasallaşmış sınıf oluşumu üzerinden yeni örgütlenme biçimlerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ver.di sendikasından sağlık işçisi ile yapılan bağlantıda ise UİS programının özel istihdam bürolarının yaygınlaşıp holdingleşerek 1970’lerden başlayan işçi sınıfına yönelik bir saldırı olduğunu belirtti. Bu saldırıların ancak ve ancak enternasyonel bir sınıf mücadelesi örülerek püskürtülebileceğini belirtti.

İşten atıldığı için Çankaya Belediyesi önünde oturma eylemi gerçekleştiren taşeron güvenlik işçisi Ömür Tekin, işten atılma ve direniş sürecini aktardı. Çalışma koşulları yüzünden panele katılamayan Leroy Merlin işçileri ise bir gün öncesinde gerçekleştirilen görüntü kaydında sendikalaşma ve ilk AVM grevi süreçlerini anlatarak paneli selamlamış oldular.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı panel sınıfın farklı kesimlerinden işçilerin soruları ve katkılarıyla bitirildi.

 ankarauis

ankuisDirenişteki Taşeron Özel Güvenlik İşçisi

ankuis1OSTİM İşçisi

uisank

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*