Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ankara’da TMMOB Torbaya Sığmaz eylemi

Ankara’da TMMOB Torbaya Sığmaz eylemi

Gece yarısı torba yasaya imar kanununun 8.maddesinde yapılan değişiklik ilave edilerek odaların mesleki denetim yapma yetkileri ellerinden alınmıştı.

TMMOB’un 11 Temmuz günü yaptığı çağrıyla 13 Temmuz günü TMMOB’a bağlı odalar saat 17.00’da TMMOB Genel Merkezi önünde toplanmaya başladı. Polis Kızılay’a çıkan tüm yolları TOMA’lar, akrepler ve çevik kuvvetle tutarak TMMOB’un yürüyüşünü engellemek istedi. Meşrutiyet Caddesinde biriken yaklaşık 4000 kişilik kitle Konur Sokağa dönerek oradan Yüksel Metro girişinden Güven Park’ta toplandı. Kitlenin yaşlısı ve genciyle dinamik ve militan profili vardı. Polis Barikatı önünden ayrılmadan beklenirken; Gezi Parkı direnişinde hayatlarını yitiren Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz ve Lice’de hayatını kaybeden Medeni Yıldırım unutulmadan Ethem Yoldaş Ölümsüzdür, Katil Polis Hesap Verecek gibi sloganlar ile bekleyiş sürdürüldü.

TMMOB Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı konuşmasına başlamadan önceden Gezi Direnişinde hayatını yiterenlerin isimleri söylenerek “burada” cevaplarıyla anıldı. Mehmet Soğancı yaptığı konuşmada mimar, mühendis ve şehir plancılarının oluşturduğu TMMOB’a yapılan bu saldırıya karşı tüm mimar, mühendis ve şehir plancılarının direneceğini belirterek, bugün buraya sadece TMMOB’un gücünü göstermek için gelindiğini iktidar mesajı almazsa tekrar geleceklerini belirtti. Taksim Dayanışmasında bulunan TMMOB’a bağlı odalardaKİ örgüt kurmak suçlarından yargılanan mimar, mühendis ve şehir plancılarına örgüt aranıyorsa o örgüt TMMOB’dur diyerek sahiplenildi.

Aynı saatlerde istanbulda’da TMMOB’a bağlı odalar Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapmak istemesi Ankara’da ki yürüyüşte sayıyı düşürmüş oldu. Kitlenin buna rağmen son dönemde art arda çıkan yasa, yönetmelik, genelgelerle bunalan mimar, mühendis ve şehir plancılarına bugün yapılan eylemin yeterli olmayacağı daha etkin ve militan bir eylem programı TMMOB yönetim kurulu tarafından ortaya konulmazsa karşılık bulamayacağı çok açıktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*