Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da Roboski Eylemi

Ankara’da Roboski Eylemi

Roboski katliamı Ankara’da yapılan kitlesel bir eylem ile protesto edildi, katliam lanetlendi.

Eylemci kitle ”Adalet İstiyoruz. Maraştan…..Roboski’ye Katiller Yargılansın!” Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri imzalı pankartın arkasında Yüksel Caddesinde bir araya geldi. Kortej halinde yürüyüşe geçen kitle Ziyagökalp Caddesini trafiğe kaparak sloganlarla Kocatepe’de bulunan AKP il binası önüne geldi. Burada bir basın açıklaması yapıldı. Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri adına yapılan basın açıklamasında Roboski katliamının faillerinin açığa çıkarılması çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

”Bugüne kadar faillerin bulunmasına yönelik ne bir adım atıldı ne de vicanları rahatlatacak bir özür dilendi. Roboski’ye gitmek isteyen, sorumluların ortaya çıkarılamasını talep eden demokratik kurum ve kuruluşlar baskı ve zor yolu ile engellenmeye çalışıldı.”

”Katliamı araştırmak için kurulan komisyon raporu hala açıklanmadı. Katliam her yönü ile açık bir şekilde ortada iken, ortada olmayan tek şey adalettir. Roboski katliamı uzun bir süredir uygulanan baskıcı ve anti demokratik politikaların yanı sıra AKP hükümetinin askeri ve siyasi çözüm ısrarının bir sonucudur.”

”Devleti, yaşananların bir katliam olduğunu kabul etmeye, katliam sorumlularının ve faillerinin yargı önüne çıkarılarılması için üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz.”
Devrimci Proletarya okurlarının da katıldığı eylem, BDP Ankara il başkanın yaptığı açıklama ile sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*