Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da polis gazı bir temizlik işçisini öldürdü

Ankara’da polis gazı bir temizlik işçisini öldürdü

Ankara Kızılay’da dün gece de gaz bombalı terör estiren polis, bölgede bulunan bir dershanede temizlik görevlisi olan İrfan Tuan’ın ölümüne neden oldu.

Evrensel gazetesinin bildirdiğine göre, Greve çıkan kamu emekçilerinin Kızılay’daki eylemine dün akşam saatlerinde müdahale eden polis, gaz bombalı ve tazyikli su saldırısını beş saate yakın, Kızılay ve civarındaki tüm caddelerde sürdürdü.

İRFAN TUNA BÖLGEDE BİR DERSANEDE ÇALIŞIYORDU

Buna maruz kalanlardan biri de bölgedeki bir dersanede bir aydır gece çalışan temizlik işçisi İrfan Tuna oldu. 47 yaşındaki Tuna, son bir haftadır sürekli biber gazına maruz kalıyordu.

Yakınlarının ve dersane çalışanlarının anlatımına göre Tuna dün akşam gaz bombalı saldırının ardından yanındaki arkadaşına rahatsız olduğunu söyledi.

POLİSİN ARKA ARKAYA GAZ ATMASI SONUCU FENALAŞTI

Rahatsızlığı artınca arkadaşı ile çıkıp, temiz havalı bir yere gitmek isteyen Tuna ve arkadaşı dışarıda polisin yine gaz bombası ve tazyikli su saldırısıyla karşılaşınca dersaneye geri döndü. Dersaneye kalbini tutarak giren Tuna, bir sandaleyeye oturarak “iyi değilim” dedi. Rahatsızlığının artması üzerine arkadaşları ambulans çağırdı. Polisin yolları kapatması ve saldırıları nedeniyle ambulansın 25 dakikada ancak geldiğini belirten arkadaşları, Tuna’nın hastaneye kaldırıldığını ancak kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Savcılık da “maruz kaldığı gazın kalp krizini tetiklediği” iddiasının araştırılması için otopsi istedi. Savcılık soruşturma başlattı. Tuna’nın cenazesi bugün Sincan’da ailesi, yakınları ve çalışma arkadaşlarının katıldığı törenin ardından toprağa verildi.

İHD DEVREYE GİRDİ

Olayla ilgili İnsan Hakları Derneği devreye girdi. İHD Genel Sekreteri İsmail Boyraz da savcılığın gazdan şüphelendiği için Adli Tıp’a gönderdiğini söyledi. “Adli Tıp raporunun nasıl çıkacağını bilemiyoruz ama gaza maruz kaldığı için ölümün yaşandığını düşünüyoruz” diyen Boyraz, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

EmekDünyası.Net/ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*