Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ankara’da özelleştirmelere karşı eylem

Ankara’da özelleştirmelere karşı eylem

Özelleştirmelere karşı Yatağan’dan yola çıkan maden işçileri polis barikatını aşamadı. Buna karşılık Zonguldak’tan yola çıkan işçilerle birlikte sendikalar ve kitle örgütleri Ankara’da Özelleştirme İdaresi’ne yürüdü.

Maden ve santrallerin özelleştirilmesine karşı aylardır direnişte olan Teş-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler ve aileleri, dün saat 16.00 sıralarında Yatağan Termik Santrali önünde toplandı. İlçe merkezindeki madenci heykeline gelen işçiler burada kendilerine destek veren sendikaları, siyasi partiler ve kitle örgütü üyelerinden oluşan yaklaşık 10 bin kişilik bir topluluk tarafından karşılandı. Burada yapılan açıklamaların ardından işçiler Muğla- Aydın Karayolu Kavaklıdere Kavşağı’na kadar yürüyüp, burada kendilerini bekleyen 35 otobüsle Ankara’ya uğurlandı. Ancak, polis ve jandarma TOMA’larla yolu kesip, otobüsleri durdurunca işçiler 5 saat süreyle oturma eylemi yaptı. Polisin, otobüslerin ruhsat ve anahtarlarını toplaması üzerine, işçiler yola yürüyerek devam etti.

Aileleriyle yaklaşık 45 kilometre yürüyen işçiler, saat 07.30 sıralarında Muğla’da Sınırsızlık Meydanı’na ulaştı. Burada bir açıklama yapan işçiler, İçişleri Bakanı’nın talimatıyla yollarının kesilmesini protesto edip, İl Emniyet Müdürlüğünü kınadı.

Basın açıklamasının ardından otobüsler işçileri alıp, Yatağan’a döndü.

Bu gelişmelere rağmen bugün saat 9:00’da Ankara Toros sokakta Zongundak’tan Muğla işçileriyle dayanışmaya gelen maden işçileri, sendikalar ve kitle örgütleri toplanarak buradan Özelleştirme İdaresi Başkanlığına yüründü.

IMG_0587

IMG_0588
Burada geçen konuşmalarda “İş makinalarıyla, TOMAlarla, askerlerle yola çıkan özelleştirme karşıtlarının önü kesilerek bu mücadeleyi durduracaklarını sanıyorlar. Bunlara cevabımız: ‘Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam’ “ sözlerine yer verildi.

Yolsuzluk ve taşeronlaşma; yürüyüşün ana gündem sloganlarını oluşturuyordu. Alanda atılan sloganlar şunlardı:
“Yatağan İşçisi Yalnız Değildir!”
“Her yer Yatağan Her Yer Direniş!”
“Gün Gelecek Devran Dönecek, Hırsızlar Halka Hesap Verecek!”
“Yaşasın Sınıf Dayanışması!”

Alanda İşçi Meclisi Gazetesi satışı da yapıldı.

Konuşmaların ardından eylem sona erdi.

IMG_0611

IMG_0614

IMG_0630

IMG_0636

IMG_0638
Kürsüde yapılan konuşmaların çok sönük olması ve Yatağan işçilerinin alanda olmamasına karşın kürsüden bu durumun üzerinde durulmaması eyleme katılan işçiler arasında tepkilere neden oldu. Ses aracının önüne gelen işçiler tepkilerini bir süre “Türk-İş Bizi Muğla’ya Götür” sloganı atarak dile getirdi ve sendika başkanının konuşmasını bastırdı.

Eylemin genelinden işçilerin beklentilerinin karşılık bulmadığı işçilerle yapılan konuşmalardan gözlemlendi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*